Konya ili birinci amatör ligde mücadele eden futbolcuların oynadıkları mevkilerine göre bazı antropometrik ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
The comparison of some anthropometric and physiological parameters of the football players who play in the first amateur league in Konya due to the positions they play
  1. Tez No: 138142
  2. Yazar: SERKAN REVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2003 Serkan REVAN Danışman Yrd. Doç. Dr. Yalçın KAYA Konya ili 1. Amatör Ligde Mücadele Eden Futbolcuların Oynadıkları Mevkilerine Gore Bazı Antropometrik ve Fizyolojik Parametrelerinin Karşılaştırılması Araştırmanın amacı, Konya İli 1. Amatör Ligi' nde mücadele eden futbolcuların oynadıkları mevkilere göre bazı antropometrik ve fizyolojik özelliklerim karşılaştırmak ve değerlendirmektir. Araştırmaya, Selçuk Üniversitesi Spor Kulübü ve İnsaniye Gençlerbirîiğİ Spor Kulüpleri' nden toplam 43 futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan 43 futbolcunun bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri ölçülmüş, futbolcular oynadıkları mevkilere göre kaleci (5), defans (13), orta saha (15) ve forvet (10) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar arasındaki farklılığın tespitinde One- Way Anova testi kullanılmış, çıkan sonuçlara göre hangi gruplar arasında farklılık olduğunu tespit etmek için Tukey testi uygulanmıştır. Futbolcularda ölçümü yapılan fiziksel ve fizyolojik parametrelerin ortalama değerleri: yaş 21,65±2,42 yıl, vücut ağırlığı 68,23±7,79 kg, boy 174,98±4,89 cm, vücut yağ yüzdesi 12,62±3,41, vücut kitle indeksi 22,26±2,2 kg/m2, sağ pençe kuvveti 42,27±5,42 kg, sol pençe kuvveti 40,08±5,78 kg, sırt kuvveti 93,69±18,72 kg, bacak kuvveşfi 117,34±23,68 kg, 50 m sürat koşusu 6,55±0,46 s, otur-eriş esneklik testi 3731,09±5,88 cm, aerobik güç 51,81±5,35 ml.kg/dk, anaerobik güç 109,84±13,97 kg.m/sn olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Healty Science Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KQNYA-2003 Serkan REVAN Advisor Assist Prof. Dr. Yalçın KAYA The Comparison of Some Anthropometric and Physiological Parameters of The Football Players Who Play in The First Amateur League in Konya, due to The Positions They Play The purpose of this research is to compare and evaluate some anthropometric and physiological parameters of the football players who play in the first amateur league in Konya, due to the position they play. 43 players from Selçuk University Sport Club and İhsaniye Gençlerbirliği Sport Club have participated in this research. The physical and physiological parameters of these 43 players have been measured and the players have been divided into five groups according to the positions they play; 5 goal keepers, 13 defenders, 15 midfield players and 10 forwards. One Way Anova test has been used to find the differences among the groups and according to the results Tukey test has been applied to see among which groups there are differences. The means of the physical and physiological parameters which have been measured in soccer players have been found as follow; age 21,65±2,42 years, weight 68,23±7,79 kg, height 174,98±4,89 cm, body fat 12,62±3,41 %, body mass index 22,26±2,2 kg/m2, right hand grip 42,27±5,42 kg, left hand grip 40,08±5,78 kg, back power 93,69±18,72 kg, leg power 1 17,34±23,68 kg, 50 m speed 6,55+0,46 sn, flexibility 39test 31,0915,88 cm, aerobic power 51,81±5,35 ml.kg/dk, anaerobic power 109,84±13,97 kg.m/sn.