Bay ve bayan elit kürekçilerin fiziki ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of elit male and female rower's physical and physiological characteristics
  1. Tez No: 138144
  2. Yazar: SERDAR ORKUN PELVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1. ÖZET Araştırmanın amacı, 17-31 yaş gurubu bay ve bayan elit kürekçilerin fiziki ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya, ağır kilo erkek (n=9), hafif kilo erkek (n=8) ve bayan (n=8) olmak üzere toplam 25 elit sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada sporcuların, uzunluk, deri kıvrım kalınlığı, kemik genişliği, çevre, fizyolojik, performans, vücut kitle ve somatotip ölçümleri yapılmıştır. Gruplar arası yaş, subskapula deri kıvrım kalınlığı, kürek laktat 1., treadmill laktat 1., laktat 2.ve laktat 3., kürek ve treadmill test max. nabız, kormik ve bi-akromial indeks, parametrelerinde p>0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE EVALUATION OF ELIT MALE AND FEMALE ROWER'S PHYSICAL AND PHYSIOLOGICAL CHARACTERISTICS The purpose of the study is to evaluate physical and physiological characteristics of elite rowers of both gender in age group 17-31. 25 elite sportsmen, heavyweight men (n=9), lightweight men (n=8), and women (n=8), voluntarily participated in this study. In the research, height, skin-folding thickness, bone width, perimeter, physiological, performance, body mass, and somatotype measurements were taken from sportsmen/women. At p>0,05 level, no significant differences were found between groups in age, subscapula skin-folding thickness, rowing lactate 1., treadmill lactate 1., lactate 2., and lactate 3., rowing and treadmill test maximum heartrate, cormique and bi-acromial index parameters.