Aerobik egzersizin tip 2 diyabetik hastalarda dayanıklılık ve kan lipid profili üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise on endurance and blood lipid profile in type 2 diabetic patients
- Tez No: 138161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SADİ KURDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Aerobik Egzersizin Tip 2 Diyabetik Hastalarda Dayanıklılık ve Kan Lipid Profili Üzerine Etkisi Çalışmamızda tip 2 diyabetik hastalara yaptırılan düzenli aerobik egzersizin dayanıklılık ve kan lipid profili üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya, 5-15 yıldır tip 2 diyabetli, 35-60 yaşlarında, 45 hasta katılmıştır. Araştırma; Diabet-Egzersiz (DE; n=9), Diabet-Sedanter (DS; n=9), Kontrol- Egzersiz (KE; n=18), Kontrol-Sedanter (KS; n=9) olmak üzere 4 ayrı grupta gerçekleştirilmiştir. Egzersiz grubuna sekiz hafta sureyle, haftada öç gön, gönde bir saat orta şiddette yürüyüş antrenmanı yaptırılmıştır. Sedanter gruba ise günlük aktiviteleri dışında egzersiz yaptırılmamıştır. Ayrıca tüm gruplardaki bireylere BMFlanna güre düşük kalorili diyet verilmiştir. Hastaların, bisiklet ergometresinde fiziksel iş kapasitesi (FYVC 170) testi ile aerobik kapasiteleri, kan biyokimyaları ve antropometrik değerleri egzersiz programından ünce ve sonra olmak üzere iki kez değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Aerobic Exercise on Endurance and Blood Lipid Profile in Type 2 Diabetic Patients In our study it was aimed to evaluate the effect of regular aerobic exercise on endurance and blood lipid profile in type 2 diabetic patients Forty five patients age of 35-6X1, type 2 diabetic for 5-15 years involved in the study. The research performed in 4 different groups as diabetic exercise (DE; n=9), diabetic sedantary (DS; n=9), control exercise (CE; n-18) and control sedantary (CS; n=9). Exercise group trained with middle intensity walking exercise for 1 hour / day, 3 days /week and 8 weeks. Sedantary group was not trained except daily activhes. Also low calory diet were given to all the groups according to their BM1 The patients blood biochemistry tests, antropometric values and aerobic capacities that were assesed with physical working capasity test (PWC 170) in bicycle ergometer, evaluated twice as before and after the exercise program. PWC 170 values of the individual of CE and DE groups were increased significantly after the exercise program (pO.05). No significant differnce was found in CS- and DS groups. Also no significant was found in fasting plasma glucose, HbAi" total cholesterol, HDL and LDL cholesterol and triglyseride levels.