Futbol seyircisinin sosyo-ekonomik-kültürel yapısının şiddet eğilimindeki rolü (Konyaspor örneği)
The factors of socio-economic and culturel levels of the soccer employment about violence (for example employments of Konyaspor)
- Tez No: 138176
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA-2003 Hakan Salim ÇAĞLAYAN Danışman Yrd.Doç.Dr. İ Bülent FİŞEKCİOĞLU Bu çalışma; Kohyaspor seyircisini şiddet ve şiddete yönelten sosyo-ekonomik ve kültürel faktörlerin incelenmesi kapsamında ele alınarak hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2002-2003 futbol sezonunda 2.Lig A Kategorisinde Konya Atatürk Stadyumunda oynanan Konyaspor-Akçaabatsebatspor müsabakasında, Konyaspor futbol seyircisi oluşturmuştur. Çalışma; stadyumdaki seyircilerin oturdukları konuma göre, tesadüfü örneklem yoluyla: kapalı tribün 121, kale arkası (skorbord) tribünü 114, kale arkası tribünü 107, maraton tribünü 1 17 ve numaralı tribün 65 olmak üzere 524 seyirciden oluşmuştur. Anketler, SPSS For Windows 10.0 paket programına aktarılmış, frekans dağılımları ve değişkenler arasında ilişki olup olmadığı; Ki-Kare testi uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırmada seyircilerin yaş grupları ile; tuttukları takımın mağlubiyetinden sonra etkilenme durumları, hoşlandıkları müzik türleri ve müsabaka esnasında küfür etmenin nasıl bir davranış olduğu düşünceleri, Eğitim durumları ile; taraftan oldukları takımın mağlubiyetinden sonra hırslarını kimden çıkardıkları, taraftarlar arasındaki şiddet olaylarının sebepleri, galip gelmek için her yolun mubah olup olmadığı üzerindeki düşünceleri ve müsabaka esnasında küfür etmenin nasıl bir davranış olduğu düşünceleri, Meslek grupları ile; müsabakalara gitme sıklıkları, amigoların davranışlarını nasıl değerlendirdikleri, hakemlerin takımları aleyhine vermiş oldukları kararda tavırlarının nasıl olacağı, hoşlandıkları müzik türleri ve taraftarlar arasındaki şiddet olaylarının sebepleri, 106Tribünde oturma konumlan ile; eğitim durumları, amigoların davranışlarım nasıl değerlendirdikleri, taraftarlar arasındaki şiddet olaylarının sebepleri, taraftan olduklan takınım mağlubiyetinden sonra hırslarım kimden çıkardıkları, müsabaka izlemeye niçin gittikleri, müsabaka izlerken kötü ve küfürlü tezahüratta bulunup bulunmadıklan ve aylık gelir dağılımlan arasında istatistiki anlamlılık bulunmuştur (PO.05). Araştırma bulgulan; seyircilerin eğitim seviyelerinin ve ekonomik düzeylerinin yükseltilmesinin, şiddete yönelik eylemlerin engellenmesinde, olumlu sonuçlar sağlayabileceği şeklindedir. Aynca seyircilerin tribünde oturma konumlarım; eğitim düzeyleri ve gelir düzeyleri etkilemektedir. 107
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Selçuk University Instate of Health Science Sport Management Sciences Master Thesis/ KONYA-2003-06-26 Hakan Salim ÇA?LAYAN Advisor Asist.Prof. İ.Bülent FÎŞEKCİO?LU This study, prepared with the examination fo sosyo-economic and cultural factors that orientate Konyaspor spectators to violence. The research group was the spectators of Konyaspor who came to Konyaspor- Akçaabatsebatspor competition at Konya Atatürk Stadium which included 2.League A Category in 2002-2003 football season. The study made with the site of place that spectator's place they watched the match, by using chance meeting way, 121 covered stands, spectator, 114 goal post back, 107 another goal post back, 117 marathon stand and 65 numbered stands spectator. The total of them was 524. Research, transfered to SPSS for Windows 10.0 packet program and if there has any relation between fretvercy dispersion and variables was evalvated with usinf Ki- Sguare test: In this study we found statistical means between the spectator's age group and effecting of them because of their team's defeat, music that they like and thought that the swearvords they use during the match, Their education state and after the defeat of their team their behaves about awarice, causes of violence between the spectators, thoughts if every thing thet made for victory is perwessible or not and swearwords They use during the match, 108Their occupation group and density of going match, Thought of behaviours of cheerleaders, how will Their attitudes be after the decision of referees opposition to Their teams, music that they liked and causes of violence between spectators, The place which They sit on stands and education states, how they utilized the behaviours of cheerleaders, the causes of violence between spectators, their behaviours after the defeat of Their team, why they had gone to the match and if They use swearwords during the match or not and dispersion of their monthly reveneu. The findings of research, was that: If we can rise the education state and economic levels of spectators it will obtain positive results of preventing violence behaves and separately the place thet they sit on stands is effect of their education levels and revenev levels. 109