Çinko takviyesinin sporcuların fiziksel performansları, hematolojik parametreleri ve laktik asit düzeylerine etkisi
The effect of zinc supplement performance hematological parameters and lactic acit level of the athletes
- Tez No: 138175
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
-76- 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, bir eser element olan çinkonun sporcuların fiziksel performanslarına, kan parametrelerine ve laktat düzeylerine olan etkilerinin tespit edilmesidir. Araştırmaya yaşlan 16-22 arasında değişen 20'si aktif güreş yapan 10'u üniversite 1. sınıfta okuyan ve spor yapmayan toplam 30 denek katılmıştır. Deneklerin yaş ortalamaları 1. grup 18,7 ± 2,4 (yaş) yıl, 2. grup 18,6± 1,7 (yaş) yıl, 3.grup 19,4 ± 1,7 (yaş) yıl olan, boy ortalamaları 1. grup 173,4 ± 6,2 cm, 2. grup 175,9 ± 3,4 cm, 3.grup 178,7 ± 5,3 cm olarak belirlenmiştir. Denekler 3 gruba ayrılmıştır. 1. Grup : Çinko takviyeli antrenman grubu 2. Grup : Sadece antrenman grubu 3. Grup : Sadece çinko takviyesi yapılan grup Deneklere çinko takviyesi yapılmadan önce ön testler yapılmıştır. Anaerobik güç, aerobik güç, hematolojik parametreler, magnezyum, çinko, bakır ve laktik asit tayinleri yapılmıştır. Bu testlerden anaerobik ve aerobik güç testi haricindeki testlerde istirahat ve yorgunluk olmak üzere iki kez uygulanmıştır. 1 ay boyunca çinko takviyesi yapılan gruplara 2,5-3 mg/kg çinko yükleme yapılmıştır. Antrenman gruplarına ise 1 ay boyunca 5 gün/hafta ve 90-120 dk antrenman yaptırılmış ve sonrasında yukarıdaki testler aynen tekrarlanmıştır. Her 3 grupta da anaerobik güç testi ön ölçüme göre yorgunluk endeksinde (Fİ) anlamlı bir artış sağlanmıştır (P0,05). Çinko, balar, magnezyum parametrelerinin ölçümlerinde her 3 grupta da egzersizle birlikte artış sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-78- 8. SUMMARY The effect of zinc supplement on the physical performance, hematologic parameters and lactic acit level of the athletes. The objective of this study was determine the effect of zinc supplementation on the physical performance, hematologic parameters and lactic acit levels of the athletes. Thirty subjects were taken under exemination, 20 of whom were active wrestlers and 10 of whom arc non.athletes who were first year university students. The avarede age of first group was 18,7 ± 2,4 (age) year. The average age of second group was 18,6 ±1,7 (age) year. The average age of third group was 19,4 ± 1,7 (age) year. The average height of first group is 173,4 ± 6,2 cm. the average height of second group is 175,±9 ± 3,4 cm. The third group is 178,7 ± 5,3 cm. The test subjects are divided into there groups : 1. The first group is training group supplemented with zinc, 2. The second group is only training group, 3. The third group is only zinc supplement group. The best groups had pretest before they had zinc supplement İn pretest, the neutr levels of sportier are determined in terms of aerobic and unaerobic power, hematologic parameters, portions of copper, magnezium, zinc, lactic acit and glukoze, insulin. Except for aerobic and unaerobic tests, the other tests wre applied twice while the subject are in tired and resting conditions. The zinc supplement groups (first and third groups) have been suuplemented with on amount of zinc : 2,5-3 mg/kg for a month. On the other hand, the training groups (first and second group) have been trained between 90-120 minutes five days a week. After a month zinc supplement and training, the tests mentioned above were applied. İn three groups, in contrast with pretests measurement, a significant rise is observed in anaerobic power posttest (P0,05). İn this three groups, some rise is observed in WBC, RBC and PLT.