Deneysel kronik bakteriyel protatitis oluşturulan köpeklerde klinik, radyolojik ve ultrasonografik bulgular ve sağaltım
Clinical, radiological and ultrasonographical finding and therapy in experiementally chronic bacterial prostatitis induced dogs
- Tez No: 138256
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURTDEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
81 6. ÖZET Deneysel Kronik Bakteriyel Prostatitis Oluşturulan Köpeklerde Klinik, Radyolojik ve Ultrasonografik Bulgular ve Sağaltım Bu çalışmada kronik bakteriyel prostatitis oluşturulan köpeklerde klinik, hematolojik ve kan serumu biyokimyasal incelemeleri; idrarın fiziksel, biyokimyasal ve mikrobiyolojik, prostat masaj sıvısının fiziksel, mikrobiyolojik ve sitolojik, prostat bezinin radyolojik ve ultrasonografik görüntülerinin değerlendirilmesi, sağaltımda enrofloksasin ve bir grupta enrofloksasin ile birlikte finasterid kullanımının etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Bu araştırmada 2-5 yaşları arasında kısırfaştırılmamış 18 melez erkek köpek kullanıldı. Çalışmada kullanılan Köpeklere doğal üriner sistem enfeksiyonunlu köpeklerden elde edilen E. coli izolatrndan 109kob/ml yoğunluğunda hazırlanan bakteri süspansüyonu genel anestezi altında, transabdominal olarak her iki prostat lobuna (rastgeie 20 ayrı yere 0,1 mi) direk olarak inokule edildi. İnokulasyon sonrası 15. günde prostat masaj sıvısı ve idrar örneklerinde aerobik kültür sonuçlan pozitif çıkan 18 köpek rastgeie 3 gruba ayrıldı. Köpeklerden altısı sadece enrofloksasin uygulanacak birinci grup, altısı enrofloksasinin ve finasteride birlikte uygulandığı ikinci grup ve altısı ise herhangi bir sağaltım uygulanmayan üçüncü grup (pozitif kontrol) olarak ayrıldı. Araştırmada kullanılan köpeklerin klinik muayeneleri, prostat bezinin fiziksel muayenesi, hematolojik muayeneler, kân serumu üre ve kreatinin değerleri, idrarın fiziksel, biyokimyasal, mikrobiyolojik ve prostat masaj sıvısının fiziksel, mikrobiyolojik ve sitolojik ile radyolojik ve ultrasonografik82 muayeneleri; E. coli inokulasyonu öncesi, inokulasyondan sonraki 15. gün ve sağaltım uygulandıktan sonraki günlerde yapıldı. Yapılan klinik muayenelerde kronik bakteriyel prostatitis oluşturulan köpeklerde E. coli inokulasyonundan sonraki 15. günde beden ısısı, solunum ve nabız sayılarında değişikliğe rastlanmazken, 18 köpeğin dördünde strangüri ve pollaküri (%22), beşinde tıematüri (%27), üçünde piyüri (%16) ve üçünde (%16) lokomotar bozukluklar ve defekasyon güçlüğü saptandı. Prostat bezinin rektal dijital muayenesinde bezin simetrik, yüzeyinin düzgün, hareketli ve hafif katı (sıkı) kıvamlı olduğu, üç köpekte (%16) prostatta ağrının varlığı belirlendi. Sağaltım uygulanan köpeklerde gözlenen klinik bulguların uygulamanın ilk haftası içinde azaldığı ikinci hafta içinde tamamen ortadan kalktığı belirlendi. Sağaltım uygulanmayan gruptaki köpeklerden ikisinde denemenin sonlandırıkjığı günde (60. gün) disüri, pollaküri ve piyürinin devam ettiği saptandı. İdrar analizlerinde hematüri, piyüri ve proteinüriye rastlanırken, hematolojik değerlerde, serum üre, kreatinin miktarlarında ve prostat masaj sıvısı pH'ı ve dansitesinde istatistiksel olarak önemli değişiklikler saptanmadı. Prostat masaj sıvısının mikrobiyolojik muayenesine göre prostatitis tanısı konulan köpeklerin prostat masaj sıvısının sitolojik muayenesinde çok sayıda lökosit, eritrosit ve bakteri görüldü. Radyolojik muayenede inokulasyondan sonraki 15. günde prostat bezi paranşiminin düzgün, simetrik olduğu, prostatik üretranın membranöz üretradan daha geniş olduğu, fakat prostatik üretraf mukozada ondülasyon görüldüğü, prostat dokusunda üretroprostatik refluksun olmadığı belirtendi. Ultrasonografik muayenede inokulasyondan sonraki 15. günde prostat bezinde multifokal paranşimal hiperekojenik odakların ve prostat bezinin yapısında düzensizlikler, prostat bezi kapsülünde ekojenite artışı ve düzensiz görünüm belirlendi. İkinci grupta finasterid sağaltımı sonucu prostatik ekojenitedekî artış ve prostat hacminde azalma saptandı.83 Sağaltım uygulanan köpeklerde E. cqli inokulaşyonu yapıldığı gün ile enfeksiyonu sona erdiği (Mikrobiyolojik kültürlerde belirlenmediği) günler arasındaki ortalama süre sadece enrofloksasin uygulamasında 47,5±7,15 (30-75), enrofloksasin ve finasteride birlikte uygulanmasında ise 25,015,0 (15-45) gün olarak belirtendi, sağaltım uygulanmayan altı köpekten ikisi inokulasyondan sonraki 30. ve 45. günlerde prostat masaj sıvısı ve idrar örneklerinin mikrobiyolojik muayene sonuçlarına göre enfeksiyonun kendiliğinden sona erdiği saptandı. Sonuç Olarak kronik prostatitisin tanısında prostat masaj sıvısının mikrobiyolojik ve sitolojik değerlendirmelerin diğer laboratuar muayenelerine göre daha duyarlı olduğu, klinik semptomlar ve fiziksel muayene bulgularının tanıda tek başına yetersiz olduğu, ultrasorıografik görüntüleme metodunun kronik prostatitisin tanısı ve sağaltımının takibinde radyolojiden daha duyarlı bir görüntüleme yöntemi olduğu, sağaltımda enrofloksasin ile birlikte finasteride kullanımının yararlı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
84 7. SUMMARY Clinical, Radiological and Ultrasonographical Findings and Therapy in Experimentally Chronic Bacterial Prostatitis induced Dogs. In the present study, in chronic bacterial prostatitis induced dogs the aim was to examine clinical, haematological and serum biochemical, urinfe physical, biochemical and microbiological, prostate massage fluid physical, microbiological and cytological analysis and to evaluate prostate gland radiological and ultrasongraphical appearance and to research the efficacy of enrofloxacine in one group arid enrofloxacine within finasteride in other group. In the present survey uncastrated 18 cross breed male dogs at the age of 2-5 years were evaluated. In dogs that were used in the present study bacterial suspension prepared from E. coli isolate, obtained from naturally urinary system infected dogs, with an intensity of 109 cfu/ml was inoculated directly, to the both two prostate lobes, totally 2 ml transabdominal^ within 22 gauge needle (randomly, 20 different place, 0,1 ml). Following 15th day, post inoculation, 18 dogs, that had positive aerobic culture of prostate massage fluid and urinary samples, were randomly divided to 3 groups. 6 of the dogs were divided to the first group only receiving enrofloxacine, 6 other dogs to the second group receiving enrofloxacine within finasteride and the last 6 dogs consisted the third group (positive control) that were receiving no therapy. The present dogs clinical examination, physical examination of the prostate gland, haematological examination, serum urea and creatinin values, urine physical, biochemical and microbiological, prostate massage85 fluid physical, microbiological and cytological within radiological and ultrasonograpical examination were performed before E. coli inoculation at the 15th day following post inoculation and post treatment. Physical examination performed in chronic bacterial prostatitis induced dogs at the 15th day post-E. coli inoculation no changes were detected In rectal temperature, hearth and breath frequency, despite stranguria and pollakuria (22%) in 4 out of 18, hematuria in 5 dogs (27%), pyuria in 3 dogs (16%) and locomotors disorders and difficult defecation in 3 dogs were detected. Rectal digital examination of the prostate gland revealed the gland as symmetric, smooth, surfaced, active and in mild solid consistency, and pain on prostate was detected in 3 dogs (16%). In dogs that received therapy clinical signs diminishes within the fist week and complete resolution within the second week of therapy. In untreated dogs group at the end of trial (60.days) two dogs were detected to have disuria, pollakuria and pyuria. Urinalysis revealed hematuria, pyuria and proteinuria, despite haematoJogical values, serum urea and creatinin and prostate massage fluid pH and density revealed no statically important changes. The dogs detected to have prostatitis within the prostate massage fluid's microbiological culture, exhibited a lot of leukocyte, erythrocyte, and bacteria at the cytological examination of the prostate massage fluid. Radiological examination performed in 15th day post-inoculation revealed prostate gland parenchyma as smooth, symmetric, prostatic urethra wider than membraneaus urethra; however ondulation on prostatic urethral mucosa within no urethroprostatic reflux on prostate tissue was detected. Ultrasonographic examination in 15th day's post-inoculation revealed multifocal parenchymal hyperechogenic focuses and irregular structure in prostate gland, increased echogenity in prostate gland capsule and irregular structure was detected. In the 2nd group increase on prostatic echogenity and diminished prostate volume because of finasteride therapy was detected.86 In dogs receiving therapy the average duration, between the E.coli inoculation day and the day that infection lasted (whenever not appeared in microbiological culture), was detected as 47,5 ±7,15 (30-75) days in solely enrofloxacine administration and as 25±5,0 (15-40) days in enrofloxacine and finasteride administration. In 2 untreated dögs out of 6, infection was detected to lasten by itself Within taking care öf the prostate massage fluid and urine samples microbiological results at the 30th and 45th days post inoculation. As a result, at diagnosing chronic prostatitis prostate massage fluid's microbiological and cytological evaluation was detected to be more sensitive than other laboratory examinations, clinical symptoms and physical examination were detected to be incapable of diagnosing, ultrasonographical monitorization was detected as more sensitive monitorization method than radiology at diagnose and follow up the therapy in chronic prostatitis, and enrofloxacine accompanying finasteride administration was detected to be effective in therapy.