Kedi ve köpeklerde ossa coxae kırıkları ile buna bağlı gelişen komplikasyonların sağaltımı ve geç dönem sonuçlarının klinik değerlendirilmesi
Treatment of ossa coxae fractures and related compliacations in cats and dogs and clinical evaluation of late period results
- Tez No: 138271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, Ocak 2000 - Eylül 2002 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniği'ne, arka bacaklarını kullanamıyor ya da topallıyor şikayeti ile getirilen ve yapılan sistemik muayeneler sonucunda, ossa coxae kırığı saptanan, değişik ırk, yaş ve cinsiyette 61 köpek, 41 kedi olmak üzere toplam 102 olgu değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda bu tarihler arasında tanısı konan toplam 936 kırığın 239'unu oluşturan ossa coxae kırıkları, bu süre içinde karşılaşılan tüm kedi ve köpek kırıklarının % 25,5'ini oluşturdu. Bu dilim içinde pubis kırıklarının 77 kırıkla % 32.2, ilium kırıklarının 69 kırıkla % 28.8, ischii kırıklarının 52 kırıkla % 21.7 ve acetabulum kırıklarının da 41 kırıkla % 17.1 oranında şekillendiği saptandı. Kırıklarla birlikte 122 eş zamanlı lezyon oluştuğu belirlendi. Hasta sahiplerinden alınan ayrıntılı anamnezler doğrultusunda yapılan sistemik ve radyolojik muayenelerle ossa coxae kırıklarının ve eş zamanlı şekillenen lezyonların tanısı kondu. Acetabulum'da gözlemlenen toplam 41 kırığın; 2'si operatif ve konservatif yöntemlerin birlikte kullanılmasıyla, 22'si sadece operatif, 12'si de konservatif olarak sağaltıldı. Olgularımız içindeki 69 ilium kırığının; 30'una operatif, 24'üne de konservatif sağaltım uygulandı. Çalışmamızda gözlemlenen 77 pubis kırığının 35'i operatif ve konservatif yöntemlerin birlikte kullanılmasıyla, 19'u da konservatif yöntemle sağaltıldı. Ischii'de rastlanan 52 kırığın 26'sı operatif ve konservatif yöntemlerle kullanılmasıyla, 2'si operatif ve 10'uda konservatif olarak sağaltıldı. 141Olguların 35'inde iyileşme dönemi boyunca defekasyon güçlüğü, siyatik ve femoral sinir paralizi, pelvis kanalında daralma gibi farklı komplikasyonlarla karşılaşıldı. Bunların 8'inde sağaltım amacıyla operatif girişim uygulandı. Çalışma boyunca, 13 köpeğin geç dönem klinik durumları farklı nedenlere bağlı olarak değerlendirilemedi. Geri kalan 24 olguda telefonla hasta sahiplerinden alınan bilgilerin yorumlanması, diğer 24 olguda da klinik muayeneler yapılarak değerlendirme gerçekleştirildi. Olguların klinik durumlarının değerlendirilmesi sonucu; 29'unda normal yürüyüş, 7'sinde sol bacakta ayağa ağırlık verilebilen geçici karakterde topallık, 4' ünde sağ bacakta ayağa ağırlık verilebilen geçici karakterde topallık, 2'sinde her iki arka bacakta ayağa ağırlık verilebilen geçici karakterli topallık, 1'inde sağ bacakta ayağa ağırlık verilebilen sürekli karakterde topallık, 4'ünde sol bacakta ayağa ağırlık verilebilen sürekli karakterde topallık, 1'inde de sağ bacakta ayağa ağırlık verilebilen sürekli, sol bacakta da ayağa ağırlık verilebilen geçici karakterde topallık belirlendi. Kedileri kapsayan olgulardan 9'unun geç dönem klinik durumları çeşitli sebeplerden dolayı değerlendirilemedi. Olguların 8'inde telefonla, 24'ünde de doğrudan yapılan muayeneler sonucunda klinik durumlar belirlendi. Buna göre 27 olguda normal yürüyüş, 1 olguda sol bacakta ayağa ağırlık verilebilen geçici karakterli topallık ve 4 olguda da sağ bacakta ayağa ağırlık verilebilen sürekli karakterli topallık saptandı. 142
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Treatment of Ossa Coxae Fractures and Related Compliacations in Cats and Dogs and Clinical Evaluation of Late Period Results In this study, after systemic examination ossa coxae fracture were diagnosed in 61 dogs and 41 cats total 102 case of different breed, age and gender, which had been brought to the Istanbul University Veterinary Faculty Surgery Department with a complaint of hind legs lameness or no weight bearing at all between the January 2000 - September 2002. After evaluation, 239 ossa coxae fractures, which were comprised 25.5% fractures encountered in cats and dogs, in total of 936 fractures diagnosed in this period. In this ratio, it is determined that; 77 pubical fractures comprised 32.2%, 69 ilial fractures comprised 28.8%, 52 ischial fractures comprised 21.7%, and 41 acetabular fractures comprised 17.7%. After systemic and radiologic examinations with direction of anamnesis having from patient owners ossa coxae fractures and other lesions, occurring simultaneously, were diagnosed. In two cases operative and conservative method used together, 22 only operatively and 12 only conservatively treated in 41 fracture were seen at acetabulum. Thirty case operatively, 24 conservatively treated in 69 of ilial fractures in our cases. In this study, in thirty five cases operative and conservative method used together, 19 case only conservatively treated in 77 fracture seen at pubis. 143The fracture encountered at ischii, in 26 cases operative and conservative method used together, 2 cases only operatively, and 10 conservatively treated in 52 fracture seen at ischii. During the healing period; difficulty of defecation, sciatic and femoral nerve paralysis, and narrowing at pelvic gap complications were encountered in 35 cases. Operative treatment was done with aim of treating eight of these cases. During study period, according to different reasons, late stage clinical conditions of 13 dogs could not evaluated. Remaining 24 cases evaluated according to the anamnesis obtained from patient owners by telephone and the other 24 were evaluated after clinical examinations. After clinical examinations of cases; normal gait in 29 cases, weight bearing on left hindleg with temporary lameness in 7 cases, weight bearing on right hindleg with temporary lameness in 4 cases, weight bearing on both hindleg with temporary lameness in 2 cases, weight bearing on right hindleg with continual lameness in 1 case, weight bearing on left hindleg with continual lameness in 4 case, weight bearing on right hindleg with continual lameness and weight bearing on left hindleg with temporary lameness in 1 case were determined. Late stage clinical conditions of 9 cats could not evaluated because of different reasons. Clinical evaluations of 8 cats with telephone, 24 cats determined with direct clinical examinations. According to this, it is determined that; normal gait in 27, weight bearing orr left hindleg with temporary lameness in 1 case, weight bearing on right hindleg with continual lameness in 4 case. 144