Allerjen spesifik imminoterapinin tedaviye alınmayan allerjenler üzerine etkisi
  1. Tez No: 138297
  2. Yazar: SAMİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAAYVAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI. ÖZET Allerjen spesifik immünoterapi, allerjik hastalıklarda tedavi alternatiflerinden birisidir. Yapılan çalışmaların çoğunda, uygun doz ve sürelerde uygulanan immünoterapinin, allerjik hastalıkların doğal seyrini değiştirebilen tek tedavi yöntemi olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında, allerjik rinit ve/veya astım tanısıyla allerjen spesifik immünoterapi uygulanan hastalarda, immünoterapinin sadece hedeflenen allerjenler üzerine değil, doğrudan immün sistem üzerine etkileri olduğu teorisinin doğruluk derecesi araştırılmıştır. Ayrıca immünoterapi süresince yeni allerjenlerle duyarlılanma olup olmadığı da araştırılmıştır. Çalışmaya en az 18 aydır allerjen spesifik immünoterapi uygulanmakta olan 6 çocuk ve 1 1 erişkin hasta alınmıştır. Hastalara, duyarlı oldukları ancak immünoterapi programına alınmamış ve uygulanan allerjenlerle çapraz reaksiyon vermeyen allerjenleri de içeren standart miks allerjen solüsyonu ile“challenge”(provokasyon) yapılmıştır. Hastaların tamamında“challenge”sorunsuz gerçekleştirilmiş ve sistemik reaksiyon gözlenmemiştir. İkinci prick test sonuçları immünoterapi öncesi yapılmış olan ile karşılaştırıldığında, immünoterapi sırasında ev tozu akarı duyarlılığı gelişmiş olan bir hasta hariç tüm hastalarda ilk test ile uyumlu olarak bulunmuştur. Allerjen ekstraktlarıyla uygulanan immünoterapinin, sadece seçilen allerjenler üzerinde etkili olduğu kabul edilirse, SİT ile sadece“tedaviye alınan allerjenlere karşı”duyarlılığın azaltılması (ya da tamamen ortadan kaldırılması) gerekirdi. Bu durumda hastanın duyarlı olduğu ve tedaviye alınan allerjenlerle düşük çapraz reaktivite veren allerjenlere bağlı semptomlar devam edecek ve bu düşük çapraz reaktiviteli allerjenler yüksek dozlarda kullanıldığında, mast hücre ve bazofiller üzerindeki spesifik IgE antikorları ile birleşip geniş lokal ya da sistemik reaksiyonlara neden olacaktı. Sonuç olarak, SİT allerjik hastalıkların doğal seyrini değiştirebilmektedir. Etki mekanizmaları ile ilgili birçok bilinenin dışında, bilinmeyenlerde olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada spesifik immünoterapi gerçekten de“allerjen spesifik midir ?”sorusuna cevap aranmış ve SİT'nin hem klinik etkinliği, hem de muhtemel etki mekanizmaları hakkında yeni görüşlere rehber olabilecek sonuçlar elde edilmiştir. 35
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Allergen specific immunotherapy is one of the treatment alternatives of allergic diseases. It has been shown in many of the studies that; immunotherapy is the only treatment that may alter the natural course of the allergic diseases when administered at appropriate dose and duration. In this study, the truth of the theory of“immunotherapy is not only effective on the targeted allergens, but also may directly affect the immune system”was investigated in patients receiving allergen specific immunotherapy with the diagnosis of allergic rhinitis and/or asthma. In addition, sensitizations with new allergens during the immunotherapy course were investigated. Six child and 1 1 adult pollen sensitive patients, who were receiving allergen specific immunotherapy at least 18 months, were included in the study. All patients challenged with the mixed allergen extract which is also contain some allergens that were not selected for the treatment and were not show strong cross-reactivity with selected ones. The challenge procedure was tolerated in all patients and no systemic reaction was observed. The second skin prick test results were concordant with the pre-treatment skin prick tests, except one patient who developed house dust mite sensitivity during the treatment course. If the immunotherapy assumed as effective only on the selected allergens, sensitivity must be removed (or at least reduced) in only the selected ones with treatment. In that case, the symptoms arising from unselected allergens may persist and challenge with the low degree cross-reactive allergens may cause severe systemic and/or local reactions by IgE mediated mechanism. In conclusion, allergen specific immunotherapy alters the natural course of the allergic diseases. In addition to known mechanisms, it has been widely accepted that, there are some undetermined mechanisms ones related to effects of the immunotherapy on the immune system. In this study, we tried to find an answer for the question of“allergen specific immunotherapy is really allergen specific?”. Our results provide a new point of view that may be guide to the new decisions about clinical effects and probable mechanisms of immunotherapy. 36