Deneysel septik peritonitte TH1/TH2 modulasyonu
TH1/TH2 modulation in experimental septic perionitis
- Tez No: 138296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
6. ÖZET İmmün sistemdeki TH1/TH2 dönüşümünü belirlemek amacıyla, insandaki sepsis tablosuna en yakın kabul edilen“Deneysel septik peritonit”modeli, çekum ligasyon yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur (1,61,62). Çalışmamızda herbir grupta 6 hayvan olmak üzere, çekum (çekumun ligate edilerek kabul edilen kriterlere göre (1, 7, 8, 18) septik peritonit modeli oluşturulmuş sepsisli fareler) ve sham (laparotomi sonrası çekum ponksiyonu yapılmış fareler) grupları ile tedavi amaçlı, çekum+IL- 10 (çekumu ligate edilerek septik peritonit modeli oluşturulduktan sonra intraperitoneal rekombinan İL- 10 verilmiş fareler), çekum+IL-12 (çekumu ligate edilerek septik peritonit modeli oluşturulduktan sonra intraperitoneal rekombinan İL- 12 verilmiş fareler) ve çekum+IL-(10+12) (çekumu ligate edilerek septik peritonit modeli oluşturulduktan sonra intraperitoneal rekombinan IL-10 ile IL-12 verilmiş fareler) olmak üzere 5 ayn grup halinde, 30.0 ± 1.0 g. ağırlığında Balb/c soyu toplam 30 adet fare kullanılmıştır. Oluşturulan bu gruplarda immünitenin, TH1 yönünde polarizasyonunu gösteren IFN-7 ve TH2 yönünde polarizasyonu gösteren IL-4 hücreiçi seviyelerine Flow Sitometri cihazında bakılmıştır, ön deney gruplarında yapılan kinetik çalışmada, 36.saat, en yüksek yüzde lenfosit hücreiçi sitokin salınım değerini verdiğinden, ana deney gruplarında hücreiçi IFN-y ve IL-4 değerleri 36.saatte saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In order to determine the TH1/TH2 transformation in the immune system,“Experimental Septic Peritonitis”accepted to be the best fit model for sepsis in human was constituted by cecal ligation method. In our study 5 animal groups consisting of 6 Balb/c mice weighting 30±1.0 g were costructed. The groups were as follows: Group 1: Septic mice group, in which septic peritonitis was constructed by cecal ligation. Group 2 : Sham mice group, palpated by cecum after laparotomi. Group 3 : Cecum+IL-10 mice group, after construction of septic peritonitis by cecal ligation IP recombinant IL-10 treated group. Group 4 : Cecum+IL-12 mice group, after construction of septic eritonitis by cecal ligation IP recombinant IL-12 treated group. Group 5: Cecum+IL-(10+12) mice group, after construction of septic peritonitis by cecal ligation IP recombinant IL-(10+12) treated group. In the above mentioned groups CD3+ T lymphocyte percentages showing TH1 polarization of the immune system by IFN-y and TH2 polarization by IL-4 were determined by Flow Sitometri. In the preliminary kinetic studies intracelluler antibody secretion was found to be at the highest level at 36 hours, according to this finding, the same time point was used for cytokine detection in the study groups. IFN-y and IL-4 values were statistically evaluated by one-sided ANOVA test.