Opposition and discontent in the eighties in western Europe:Gress in West Germany
- Tez No: 13830
- Danışmanlar: DOÇ. RAŞİT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilgilendiği temel nokta seksenli yıllarda Batı Avrupa toplumlarına hakim olan siyasal muhalefet ve hoşnutsuzluğu kavramaya ve kimliğini ortaya çıkarmaya ulaşmaktır. Daha özelde Yeşiller 'in kimliğini tamamen ve sadece Batı Alman toplumuna özgün siyasal yapılar ve dinamiklere karşı muhalif bir yol tutma bağlamında kazandıkları öne sürülmüştür. Bu nedenle, ideolojik çağrışımlar ve siyasal eylemler bu hareketlerin kimliğini çözmede imleyici ve anlamlı görülmüştür. Sonuç olarak, protesto hareketlerinin ve özelde Yeşiller 'in kimliğinin, içeriğini gelişmiş kapitalizmdeki iktidar ilişkileri bağlamında oldukça muğlak, olumsal ve birçok değişik düzenlenişe açık olan“küçük burjuva dünya görüşü”ne uygun düştüğü ileri sürülmüştür. Ve, varolan durumda bu düşünceler mozayiği bir meşruiyet ve temsil bunalımı bağlamında koşullanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The principle concern of this study is to reach to an understanding and identification of the prevailing political opposition and discontent in Western European Societies in the eighties. Particularly, with reference to Greens, it is argued that they earn an identity entirely and solely in terms of being in oppositional stand to those peculiar political structures and dynamics of West German society, for this reason the ideological connotations and political practices are thought to be expressive and meaningful to identify these movements. It is concluded that the identity of protest movements, and the Greens in particular are pertinent to“petty bourgeois worldview”whose content is highly ambivalent, contingent and open to various different combinations depending on the historical context of power relations in advanced capitalism. And, in the existing conjuncture, such mosaic of ideas are stipulated within the context of a crisis of legitimation and representation.