Kuzey Kıprıs Türk Cumhuriyeti'nde İvesi X Kıbrıs yerli F1 ve sakız Kıbrıs yerli F1 koyunların çeşitli verim özellikleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of the various production characteristics of avasi X Cyprus native F1 and sakız X Cyprus native f1 ewes in the Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 138314
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET K.K.T.C.'de yürütülen bu araştırmada, Kıbrıs yerli koyununun düşük düzeyde bulunan döl ve süt verim kabiliyetlerinin yükseltilebilmesi için Sakız ve İvesi koçlarla melezlenmesi, Kıbrıs şartlarında elde edilen melez (İvesi x Kıbrıs Yerli Fi ve Sakız x Kıbrıs Yerli Fi) kuzuların yaşama gücü ve büyüme özellikleri ile Fi koyunların döl ve süt verimleri yönünden birbirleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. İvesi x Kıbrıs Yerli Fi ve Sakız x Kıbrıs Yerli Fi kuzuların yaşama gücü değerleri ile doğum, 30. gün, 60. gün ve 90. gün canlı ağırlık değerleri ve her iki genotipten Fi dişi tokluların sıfat öncesi canlı ağırlıkları tespit edilmiştir. Araştırmada her iki genotipten elde edilmiş olan Fi dişi tokluların 85 adeti 1/4 yaşında tohumlanmaya alınmış olup bunların döl ve süt verimleri kaydedilmiştir. İvesi x Kıbrıs Yerli Fi kuzuların 30., 60. ve 90. gün yaşama gücü değerleri sırasıyla %95,89, %95,89 ve %95,89 olarak tespit edilirken, Sakız x Kıbrıs Yerli Fi kuzuların yaşama gücü değerleri aynı sıraya göre %94,74, %93,42 ve %93,42 olarak saptanmıştır. Araştırmada İvesi x Kıbrıs Yerli F| ve Sakız x Kıbrıs Yerli Fi kuzuların ortalama doğum ağırlığı sırasıyla 4,59 kg ve 4.48 kg; 30. gün ağırlığı 9,09 kg ve 8,88 kg; 60. gün ağırlığı 17,65 kg ve 13,72 kg; 90. gün ağırlığı ise 27,79 kg ve 26,75 kg olarak saptanmıştır. Büyümenin bütün dönemlerinde her iki genotipte de erkekler dişilerden, tek doğmuş kuzular ikiz doğmuş kuzulardan daha hızlı gelişmegöstermişlerdir. Doğum ve 30.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in the Turkish Republic of Northern Cyprus. In order to improve its low milk and reproduction yields, Cyprus Native Sheep was crossed with Sakız and Avasi rams. The survival abilities and growth rates af Cyprus born crossbred lambs (Avasi x Cyprus Native Fi and Sakız x Cyprus Native Fi) reproductive performance and milk yield öf cros-bred ewes were compared. Avasi x Cyprus Native Fi and Sakız x Cyprus Native Fi lambs survival abilities, birth, 30th day, 60* day and 90th days live weights and before mating live weights of female lambs of both genotypes were determined. Eighty five Fi female lambs of both, genotypes were mated at 1 Vz years of age and their reproductive performance and milk yields were reported. Survival ability values of Avasi x Cyprus Native Fi lambs at 30., 60. and 90th days were 95.89%, 95.89% and 95.89% respectively; these values were 94.74%, 93.42% and 93.42% respectively for Sakız x Cyprus Native Fi. Average birth weights of Avasi x Cyprus Native Fi and Sakız x Cyprus Native Fi lambs were 4.59 kg and 4.48 kg; 30th days live weights were 9.09 kg and 8.88 kg; 60th days live weights were 17.65 kg and 13.72 kg; 90th days live weights were 27.79 kg and 26.75 kg respectively. At all stages of development, male lambs were superior to females and single born lambs were superior to twins. Avasi x Cyprus Native Fi and Sakız x Cyprus Native Fi lambs had a PO.01 level difference in 30. days live weight, difference at 60. and 90. days was PO.001 level. Differences of birth type at all stages 56was important statistically at PO.001 level.