Mastektomi sonrası yaptırılan kol egzersizlerinin lenfödemi önlemeye etkisi
Effects of arm exercises on prevention of lymphedema in the mastectomy patients
  1. Tez No: 138340
  2. Yazar: GÜLENGÜN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
8. ÖZET / Bu araştırma, modifiye radikal mastektomi ameliyatı olan hastalara yaptırılan kol egzersizlerinin lenfödemi önleme üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İle Aydın Devlet Hastanesi Genel Cerrahi servislerinde, Şubat 2001 -Mayı s 2002 tarihleri arasında modifiye radikal mastektomi ameliyatı geçiren hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İle Aydın Devlet Hastanesi Genel Cerrahi servislerinde, Şubat 2001 -Mayıs 2002 tarihleri arasında modifiye radikal mastektomi ameliyatı geçiren, araştırmaya katılmayı kabul eden, herhangi bir fiziksel sorunu olmayan ve genel durumu uygun 28 hasta oluşturmuştur. Araştırmada ölçümler araştırmacının kendisi tarafından yapılmış, diğer araştırma verileri, araştırmacı tarafından düzenlenen veri formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, hastanın tanıtıcı özellikleri dağılımında yüzdelik hesaplaması, hastaların kol ölçümlerinde, Varyans analizi, Tukey yöntemi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre egzersiz yaptırılan deney grubu hastalarının egzersiz yaptırılmayan kontrol grubu hastalarına göre ameliyat sonrası erken dönemde kol çaplan farkının daha az olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda ameliyat sonrası dönemde hastalara kol egzersizlerinin yaptırılması, hemşirelerin bu konuda daha duyarlı hale getirilmeleri ve eğitilmelerine yönelik önerilerde bulunulmuştur. 43
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This study was realized as semiexperimental research to determine the effects of arm exercises on prevention of lymphedema for the patients with modified radical mastectomy operation. The environment for this study is Adnan Menderes Universty Research and Application Hospital and Aydın State Hospital, General Surgery Department. The clients were the modified radical mastectomy operated patients between February 2001 and May 2002. Twenty eight patients who underwent modified radical mastectomy in the General Surgery Departments, Adnan Menderes Universty Research and Application Hospital and Aydm State Hospital between February 2001 and May 2002 and accepted to participate were included in the study. The patients had no other problems other than operation condition. All the majorments in this study were realized by the researcher herself. Hovewer the other data were gathered by a questionare form designed by the researcher. Percentage calculation for feature ratings for a patient, variant analyses, Tukey method, Mann Whitney-U Test were used for the arm majorments. According to the results, it is observed that the experimental group having done exercises had less diameter major of arm in the early post operative period than the control group patients having done no exercises. In accordonce with these results, several suggestion were stated such as, arm exercises should be done for the patients in post operation period, the nurses should be more sensitive and should have more education for this subject. 44