Erkek voleybolcularda plyometrik antrenmanın fiziki, fizyolojik parametreler ile sıçrama kuvveti ve performansa etkisi
Physical, physiological parameters; effects on spring force and performance of plydmetric training on male volleyball players
- Tez No: 138341
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ HİZMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin erkek voleybol takımında oynayan sporcuların yaptıkları plyometrik antrenmanın fiziki, fizyolojik parametreleri ile sıçrama kuvveti ve performansa etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada, denek grubundaki sporculara sıçrama kuvvetini geliştirmek için 12 haftada üç gün süreyle planlanan, branşımıza özgü olarak seçilmiş dirillerden oluşan plyometrik antrenman uygulatılmıştır. Kontrol grubu sporcularına ise normal voleybol çalışmaları yaptırılmıştır. Bu amaçla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi erkek voleybol takımında oynayan oyunculardan, yaş ortalamaları 22.41 ± 2.42 yıl ve boy ortalamaları 185.00 ± 1,09 cm düzeyinde 12 erkek sporcudan oluşan denek grubu ile üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor bölümünde okuyan yaş ortalamaları 21.75 ± 0.55 yıl ve boy ortalamaları 183.41 ± 1.05 cm olan 12 erkek sporcudan oluşan kontrol grubu olmak üzere iki grup arasında yapıldı. Çalışmaya katılan gruplara antrenmandan önce ve sonra; vücut ağırlığı, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 30 m sprint, vücut yağ oranı, ayak-sırt kuvveti ve anaerobik güç testleri yapıldı. Test sonuçlarının karşılaştırılması SPSS programında yapıldı. Yapılan ölçümler sonucunda denek grubundaki sporcuların durarak uzun atlama, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, 30 m sprint, ayak - sırt kuvveti, vücut yağ oranı ve anaerobik ölçümleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında farklılık önemli bulunmuştur (PO.05). Sonuç olarak; oniki haftalık plyometrik antrenmanın özellikle dikey sıçrama olmak üzere durarak uzun atlama ve çabukluk performanslarını geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PHYSICAL, PHYSIOLOGICAL PARAMETERS; EFFECTS ON SPRING FORCE AND PERFORMANCE OF 'PLYOMETRIC TRAINING' ON MALE VOLLEYBALL PLAYERS The aim of this work is to research for plyometric training which Sivas Cumhuriyet University male volleyball team players practice; and its physical, physiological parameters; effects on spring force and performance. In this research plyometric training is practiced by the experiment group sportsmen and normal volleyball training is practiced by the controlling group sportsmen for 12 weeks and 3-days-a-week to develop spring force. With this aim; the research was done between the experiment group - composed of 12 Cumhuriyet University male volleyball team players who were avaragely 22.41 ± 2.42 years old, 185 ± 1.09 cm long- and the controlling group - composed of 12 Cumhuriyet University physical training and sports department who were avaragely 21.75 ± 0.55 years old and 183.41 ±1.05cm long-. Body weight, long voult, vertical spring, 30 m. Sprint, body fat proportion, foot-back force and anaerobic force tests were applied to the groups before and after the experiment. The evaluation of test results were done in SPSS programme. According to the test results, experiment group sportsmen had extremely important differentiations in long voult, vertical spring, 30 m. Sprint, foot-back force, body weight, body fat proportion and anaerobic force with controlling group. As a result; it is clear that plyometric training developed jumping skills, esspecially vertical spring and dexterity after a 12-weeks-training. In addition to these, a clear decrease was recorded in body weight and body fat proportion. 40