Topikal uygulama için kullanılan partiküler sistemler ve emülsiyon sistemleri ile ilgili formülasyon ve karakterizasyon çalışmaları
  1. Tez No: 138348
  2. Yazar: SEVİM TÖMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kozmetoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
91 ÖZET Partiküler sistemler, kozmetik ve farmasötik uygulama açısından son zamanlarda en çok tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemlerin sağladıkları üstünlükler arasında kontrollü ve uzatılmış salım yapabilmeleri, hedefleme amaçlı kullanılabilmeleri yer almaktadır. Geçimsiz maddeler, bu sistemler sayesinde aynı ürün içinde birarada bulundurulabilmektedir. Maddelerin fiziksel özelliklerinin ortam koşullarından etkilenmelerini engellerler. Çoklu emülsiyonlar kozmetik ve farmasötik uygulamalar için ideal sistemlerdir. Çoklu emülsiyonlar da bir çok kozmetik ve farmasötik maddenin sürekli salimim sağlayabilen sistemlerdir. Bu sistemlerde de hedefleme yapılabilmekte, maddelerin kararlılığı artıralabilmekte ve geçimsiz maddeler bir arada sunulabilmektedir. Bu çalışmada uzatılmış salım elde etmek amacı ile S/Y/S çoklu emülsiyonu ve farklı çekirdek: çeper oranına sahip mikrokapsüller içeren S/Y ve Y/S emülsiyonları hazırlandı. Mikrokapsüller basit koaservasyon yöntemi ile formüle edildi. Çekirdek materyalini kaplamak için karboksi metil selüloz kullanıldı. Mikrokapsüller formüle edildikten sonra dissolusyon çalışmaları yapıldı. Hazırlanan mikrokapsüller S/Y ve Y/S emülsiyonlarına ilave edildi. Yapılan çalışmalar %1 etken madde içeren formülasyonlar üzerinden yürütüldü. Hazırlanan sistemlerden etken maddenin salım çalışmaları, pH=7.4 fosfat tamponu ile selüloz asetat, selüloz nitrat membranlan ve sıçan derisi kullanılarak yapıldı. Emülsiyonların stabiliteleri incelendi. Ayrıca etken maddenin antimikrobiyal ve mantar tirozinazını inhibe edici aktivitesi incelendi Hazırlanan formülasyonlann kıyaslanması amacı ile istatistiksel analiz yapıldı.“Student t testi”uygulanarak formülasyonlar arası farklıklar değerlendirildi. Sonuç olarak topikal kullanım amaçlı hazırlanan partiküler sistemler ile emülsiyon sistemleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
92 ABSTRACT In recent years, particular systems have received much attention in cosmetic and pharmaceutic applications. Providing controlled and sustained release as well as targeting, are some of the advantages of these systems. The uncompatible substances can be formulated together in these systems. They prevent the ingredients from being influenced by external conditions. Multiple emulsions are promising systems for cosmetic and pharmaceutic applications. They can also provide the sustained and controlled release of active ingredients. They can also be used for targeting, increasing the stability of the active ingredient and carrying the uncompatible substances together at the same formulation. In this study, to achieve the sustained release, we had formulated S/Y/S multiple emulsion and S/Y,Y/S, emulsions containing cannamic acid microcapsules at different core: wall ratios. Micracapsules were formulated with simple coaservation technique. Carboksi methyl cellulose was used as wall material. The dissolution tests were experienced after formulation of microcapsules. Then the microcapsules were added into S/Y and Y/S emulsions. The release studies were performed with the formulations including 1% active ingredient. Cellulose nitrate, cellulose acetate and rat stain were used as membranes. The medium was pH= 7,4 phospate buffer solution. The stabilities of the emulsions were investigated. Besides that, we had investigated the antimicrobial and mushroom tyrosinase inhibitory activity of cinnamic acid. Statistical analysis is done to compare the formultions. The differences between the formulations were investigated by using 'student t test'. As a result, the particular systems and emulsion systems which are formulated for topical use, have been compared.