Eğitimi hemşirelik olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of the levels of coping with the stress of university students whose educations are nursery or not
  1. Tez No: 138347
  2. Yazar: ARZU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
vn ÖZET Bu araştırma, eğitimi hemşirelik olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma düzeylerini karşılaştırmak amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma kapsamına Atatürk Üniversitesi Erzincan Sağlık Yüksekokulu ve Erzincan Hukuk Fakültesi öğrencileri alınmıştır. Veriler 19-20 Aralık 2002 tarihleri arasında 227 öğrenciden toplanmıştır. Araştırma verileri, öğrencilerin tanıtıcı özelliklerini belirleyen soru formu ile Dağ tarafından geçerlik ve güvenirliği yapılan Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde yüzdelik, Kruskal-Wallis, t testi, korelasyon ve varyans analizleri kullanılmışta. Bu araştırma sonucunda Sağlık Yüksekokulu ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin stresle başa çıkmalarının arzu edinilen düzeyde olmadığı (X=120.07±17.32) ve stresle başa çıkma düzeyleri arasında istatistiksel yönden önemli bir farklılık bulunmadığı saptanmıştır (t= -.946, p>0.05).
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY The comparison of the levels of coping with the stress of university students whose educations are nursery or not This research was carried out comparative descriptive desing with the aim of comparing the levels of coping with the stress of university students receiving or not receiving nursing education. The students of Erzincan Law Faculty and Health Higher School were included in the sample of the study. The data were collected between the dates 19-20 December 2002 from 227 students. Research data were collected by using question form determining informative features of the students, and Rosenbaum's Learnt Power ness Scale, the reliability and currency was provided by the Dağ. Percentage, Kruskall -Wallis, t-test, correlation and variance analysis were used in the evaluation of the data. In the result of this research, it was found that there coping with the stress of Health Higher School students and Law Faculty's students was not in expected level (X=120.07±17.32) and was no statistically significant distinction between the coping levels of stress of students (t= -.946, p>0.05). It was determined that coping with the stress was influenced by the variables, such as sharing the problems with family (F=4.025, pO.Ol) and staying with family (KW=10.245, pO.Ol). In the light of these results, it may be suggested that the family and friends of the young should be participated in the guidance and advisory services since the role of family and social support is most important to coping with stressed-life phenemenon.