Endometriozis olgularında cerrahi tedavinin endometrial reseptivite belirteçleri üzerine etkisi: prospektif pre-post çalışma
The effect of surgical treatment on markers of endometrial receptivity in cases of endometriosis: a prospective within patient pre-post trial
- Tez No: 138349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TARIK AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV ÖZET Demirtaş E., Endometriozis Olgularında Cerrahi Tedavinin Endometrial Reseptivite Belirteçleri Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Tezi, Ankara, 2003. Endometriozis infertilitesi olan kadınlarda yaygın bir bulgudur, ancak infertiliteye nasıl neden olduğunun net bir açıklaması henüz yapılamamıştır. Oosit, dolayısıyla embryo kalitesini bozması ve uterin reseptiviteye olumsuz etki etmesi bugün için en olası görünen mekanizmalardır. Bu çalışmada erken ve ileri evre endometriozis, cerrahi tedavisi ve endometrial reseptivite belirteçleri arasındaki olası ilişkinin test edilmesi amaçlanmıştır. Prospektif olarak
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Demirtaş,£., The effect of surgical treatment on markers of endometrial receptivity in cases of endometriosis: aa prospective within patient pre-post trial, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Obstetrics and Gynecology, Ankara, 2003. Endometriosis is a common finding in women applying with infertility. However how it causes infertility remains unclear. Infertility due to poor quality embryos derived from impaired oocytes and endometrial defects for implantation have been accepted the most probable mechanisms. This study has been designed to test the relationship between early and late stage endometriosis, their surgical treatment and markers of endometrial receptivity. Inclusion criteria included: women candidate for having early stage endometriosis undergoing diagnostic laparoscopy due to infertility and/or chronic pelvic pain or women diagnosed to have endometrioma preoperatively and < 40 years of age. After all the patients were informed and a written consent was obtained, they were assinged to laparoscopy in the putative window of implantation (cycle days 19-21). Women found to have early stage endometriotic implants during the diagnostic laparoscopy were included into the trial and endometriotic foci ablation was performed, for those having late stage disease endometrioma cystectomy and adhezyolysis were performed. An intraoperative and a control endometrial biopsy in the 3 consecutive cycle were also employed. Pre and postoperative endometrial samples were analysed by conventional histologic criteria and, also stained for an integrin marker of endometrial receptivity (ovp3). Histologic score was used for the evaluation of epithelial ccvp3 immunostaining. Erarly and advanced stage patients were evaluated differentially. When they were compared to each other for the difference of endometrial receptivity preoperatively, there was not found any difference for immunostaining of endometrial ov|33 integrin. A statistically significant difference was found in advanced stage patients for immunostaining of luminal epithelium before and after the operation (p=0.043). There was not statistically significant difference in early stage patients. The presented study further demonstrated an influence of advanced stageendometriosis on endometrial receptivity, which could be reversed by surgical excision of the endometriomas and ectopic endometriotic foci. Key words : endometriozis, endometrioma, uterin reseptivite, implantasyon, avB3 integrin.