Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na tüberküloz ön tanısıyla gönderilen örneklerde mycobacterium tuberculosis complex'in görülme sıklığı
Prevalence of mycobacterium tuberculosis complex in clinical specimens of patients with a presumptive diagnosis of tuberculosis in Microbiology Laboratory of Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 138395
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZAHİR BAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamızda 2001-02 yıllarında Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvuran hastalardan, tüberküloz düşünülenlerinin Mikrobiyoloji Laboratuvanna verilen / gönderilen çeşitli örnekleri ile hastalara yapılan uygulamalardan elde edilen bulgular değerlendirildi. Hastanemize başvuran hastalardan tüberküloz ön tanısı olanlardan alman değişik örnekler ve bu hastalara yapılan uygulamaların incelenmesiyle alman sonuçlar tarandı. Bu işlem sonucunda mikroskopide ARB görülüp görülmemesi, tüberküloz kültüründe Mycobacterium tuberculosis complex'i üreyip ürememesi ve tüberkülin deri testinde reaksiyon görülüp görülmemesiyle alman sonuçlar ayrı ayrı değerlendirildi. Ayrıca Tüberküloz besiyerlerinde üreyen Mycobacterium tuberculosis complex'i bakterilerinin antimikobiyotiklere karşı direnç ve duyarlılıkları da saptandı. İki yıl içerisinde verilen / gönderilen toplam 7481 değişik örneğin 375 (%5,01)'inde ARB mikroskopisi pozitif bulunmuştur. 7161 değişik örneğin 241 (%3,36)'sında Mycobacterium tuberculosis complex'i üremesi saptanmıştır. Yine iki yıl içerisinde Mycobacterium tuberculosis complex'i üreyen 241 örnekten yapılan antibiyogram çalışmaları sonucunda en az bir veya birden fazla ilaca %34,43 oranında direnç saptanmıştır. 885 kişi üzerinde uygulanan tüberkülin deri testi sonuçlarına göre kişilerin % 39'unda 10 mm'nin üzerinde duyarlılık görülmüştür. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, various clinical specimens and clinical data of the patients prediagnosed as“ suspected tuberculosis ”were evoluated at microbiology laboratuary of Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital between 2001- 2002. The parameters of the study were obtained as examination of acid-fast bacilli (AFB) in microscopy, culturing of“Mycobacterium tuberculosis complex”and reactions in tuberculin testing. The antimycobiotic sensitivities of Mycobacterium tuberculosis strains were also detected. Our results showed that AFB were isolated in 375 of 7481 clinical specimens (5,01 %). Mycobacterium tuberculosis complex isolation was detected in 241 of 7161 clinical specimens (3,36 %). The antimycobiotic sensitivity testing of 241 strains yielded that 3 4,43% o ft he s trains w ere r esistant t o o ne o r m ore drugs. The results of tuberculin testing of 885 patients were evaluated as palpable induration in milimeters. 39 % the patients tested with tuberculin testing were positive, having an induration greater than 10 mm. 42