Viral ve bakteriyel enfeksiyon hastalıklı çocukların kan parametrelerinin, sağlıklı çocukların kan parametreleriyle karşılaştırılması
- Tez No: 1384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
27 ÖZET Bu çalışma, Konya yöresinde yaşları 0-15 arasında değişen 110 çocuk üzerinde yapıldı. Çocuklar 0-5, 5-10 ve 10-15 yaş grup larına ayrıldı. Her gruptan sağlıklı çocukların kan parametreleri, viral ve bakteriyel hastalıklı çocukların kan parametreleriyle karşı laştırıldı. Bakteriyel hastalıklı çocuk gruplarında hemoglobin düze yi düştüğü, lökosit sayısının ve sedimentasyon hızının yükseldiği saptanmıştır. Bu farklılık student's t testi uygulandığında, p < 0,05 de anlamlı bulunmuştur. Per if erik yayma da sola kayma hakimdir. Buna karşılık viral hastalıklı çocuk gruplarında hemoglo bin düzeyinin azaldığı, lökosit sayısının ve sedimentasyon hızı nın yükseldiği saptanmıştır. Ama bu farklılık student's t testi uygulandığında p > 0,05 de önemsiz bulunmuştur. Per if erik yayma normaldir.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY This study was done in Konya on 110 children of ages between 0-15 years old. Children were seperated in 3 groups each including the ages 0-5, 5-10 and 10-15. Viral and bacteriologically sick children's blood parameters have been compared with the healthy children's blood parameters. On the bacteriologically sick children groups, it was established that the level of hemoglobin was decreased, the number of leucocyte and the sedimentation rate was increased. By using student's t test, this difference was found important in the ratio of p < 0.05. In blood smears the granulocytes have been increased. On the other hand, on children groups with viral infections the results were the same but, this difference was found unimportant in the ratio of p > 0.05. The blood smears were normal.