Gebelerde solunum fonksiyon testlerinin araştırılması
- Tez No: 1385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
-28- Ö Z E T Bu çalışmada 85 kadında solunum fonksiyon testleri incelendi. Kont rol grubunu oluşturan 24 kadın gebe değildir. Araştırma grubunu oluşturan 61 kadından 20' si birinci, 15 ikinci, 26' sı üçüncü trimestrde gebedir. Zorlu Vital Kapasite (FVC) araştırma ve kontrol grubunda birbirine benzer bulundu. Birinci Saniyedeki Zorlu Vital Kapasite (FEV, ) I. ve II. trimestr de birbirinden farklı bulundu. Birinci Saniyedeki Zorlu Vital Kapasitenin, Zorlu Vital Kapasiteye oranı (FEV, / FVC) araştırma ve kontrol grubunda önemli farklılık göstermektedir. Zorlu Vital Kapasitenin, İdeal Vital Kapasiteye oranı (FVC / VC.) I. ve II. trimestrde kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Maksimum İstemli Ventilasyon (MW) gebeliğin üç trimestrinde de azalmış olarak bulundu. Zorlu Expirasyon Akım Ortası Hızı (FMF), kontrol grubuna göre en fazla I. trimestrde düşük bulundu. Solunum sayısı tüm araştırma grubunda kontrol grubuna göre artmıştı. Solunum fonksiyon testleri tüm olarak değerlendirildiğinde, gebeliğin üç trimestrinde de kontrol grubuna göre bir düşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
-29- SUMMARY In this study Respiratory function tests have been carried aut on 85 women totaly and 24 nonpregnant women composed the control group. The pregnant subjects divided into 3 group according to the terms of pregnancy. In the first group there has been 20, in the second 15 and in the last 26 pregnant women examined. Forced Vital Capasity (FVC). es were identical in both groups, st but FVC es of 1 second (FVC, ) found extremely different between the first and second trimestr pregnant groups. The ratio of FEV, to FVC (FEVj^ / FVC) found statistically important comparing the control subjects and the pregnant groups as a whole The FVC/VC. ratios were higher in the 1st and 2nd trimestr pregnant women then the nonpregnant controls. Maximal Volunteer Ventilation (MW) values were decreased in all the pregnant subjects. Forced Expiratory Mid Flow (FMF) rate were the least in the first trimestr. Respiratory rate were increased in the pregnant groups compared with the control subjects. Respiratory function test values as a whole showed a significant decrease in pregnancy.