Cinsiyet, el tercihi ve yaş grubu farklılıklarında corpus callosumda görülen değişikliklerinin MRI ile incelenmesi
Investigation of corpus callosum variations by MRI in different sex, hand prefence and age groups
  1. Tez No: 138400
  2. Yazar: ALİ DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PAMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
II ÖZET Çalışmamıza Erzurum Numune Hastanesi Radyoloji Polikliniğine müracaat eden şahıslar arasından nörolojik hastalığı bulunmayan 134 kadın ve 98 erkek olgu seçimiyle başladık. Çalışmamızın amacı; cinsiyet, yaş grubu ve el tercih farklılığı olan olguların mid-sagittal düzlemde beyin MR görüntülerini alarak, corpus callosumun morfolojisi ve alanında farklılığın olup olmadığını incelemektir. Elde edilen görüntülerden her bir olgunun corpus callosum alanı ve orta bölümü yüksekliği ölçüldü. Tespit edilen değerler; yaş grubu, el kullanım tercihi ve cinsiyet farklıklarına göre gruplandırılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Çalışmamız sonucunda; erkeklerde corpus callosum alanı kadınlara göre ortalama 27.69 mm2 daha büyük bulundu. Solaklara ait callosal alanların sağlaklardan ortalama 5,88 mm2 daha büyük olduğu tespit edildi. Ancak istatistiksel analizlerde sağlak ve solaklardaki bu fark anlamlı bulunmadı. (p=0,652) Kadınlara ait ortalama corpus callosum yüksekliğinin erkeklere ait değerlerden 0.12 mm daha fazla olduğu tespit edildi. Sağlak bireylere ait corpus callosum üst-alt yükseklik değerleri solak bireylere ait değerlerden ortalama 0.28 mm daha düşük bulundu. Ancak verilerin istatistiksel analizleri bu farkın el tercihleri ile ilişkisinin olmadığını gösterdi. Artan yaşla birlikte corpus calosum orta kısım yüksekliğinin (üst-alt yüksekliği) sürekli olarak azaldığı tespit edildi. Ancak istatistiksel analizler bu bulgunun da anlamlı olmadığını ortaya koydu. Çalışmamızda; corpus callosumun cinsiyet dimorfizmi gösterdiği ve erkeklerin corpus callosum alanlarının kadınlara göre anlamlı düzeyde daha büyük olduğu tespitm edildi. El kullanım tercihi ve yaş grubu farklılıklarının ise corpus callosum üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY A total number of 232 patients (134 females) was included in the study, who were admitted to radiodiagnostic clinics and had no neurological disorders. The aim of the study was investigate whether some differences were present in corpus callosum morphology by considering the cases with respect to age, sex and hand preference and by taking their brain MR images in mid-sagittal plane. The corpus callosum area and mid-section height of each case were measured, and the figures were statistically analyzed with respect to age, sex, and hand preference. The results showed that the corpus callosum area was wider in males than in females in an amount of 27.7 mm2. The left-handed ones had wider callosal area than right-handed ones 5.88 mm2, being of no significance (p=0,652). On the other hand,, the females had higher corpus callosum height than males (0.12 mm). Altough the right-handed subjects had lower values of corpus callosum bottom-top height than left-handed ones.the difference being 0.28 mm.this was of no stastically significance. It was detected that the older ages the subjects had, the lower the corpus callosum bottom-top heights.which had no stastical significance. In conclusion the present data showed that corpus callosum exhibited a sexual dimorphism and that the males had wider corpus callosum area than the females.The age and hand preference had no effect on the corpus callosum area.