Hemodiyalize giren hastaların günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunun incelenmesi
The investigation of impact situation of daily life activities of the patients undergoing hemodialysis
- Tez No: 138445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırma hemodiyalize giren hastaların günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunu ve etki eden etmenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Erzurum il merkezinde hemodiyaliz yapılan üç merkezdeki (Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Hemodiyaliz Merkezi, Erzurum Numune Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Erzurum Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi) hastalar oluşturmuş ve hastaların tamamı araştırma kapsamına alınmıştır.. Hastaların % 54.4'ünün erkek hastalar, % 30.4'ünün 41-50 yaş grubunda, % 82.4'ünün evli, % 56.8'inin ilkokul mezunu, % 48.9'unun emekli, % 36.0'smın aylık gelir düzeyinin 100 milyon TL ve aşağısı olduğu saptanmıştır. Hastaların % 48.0'inin diyaliz süresinin 37 ay ve üzeri olduğu, % 80.0'inin haftada üç kez diyalize girdiği saptanmıştır. Hastaların % 45.6'sımn günlük yaşam aktivitelerinin çok etkilendiği, % 52.0'nın az etkilendiği saptanmıştır. Hastaların % 46.4'ünün günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmede yardım aldığı bulunmuştur. Hastaların %47.2' sinin güvenli çevrenin sürdürülmesi aktivitesinin, % 58.9'unun yeme - içme aktivitesinin, %80.6'sımn idrar yapma alışkanlığının %37.1'inin vücut ısısının, % 57.3'ünün hareket aktivitesinin, % 65.3'ünün çalışma ve uğraş aktivitesinin, % 49.2'sinin uyku aktivitesinin çok etkilendiği bulunmuştur. Hastaların % 87.5'inin düşme ve bayılma endişesi yaşadığı, % 45.6'sımn insanlarla eskisi kadar görüşmek istemediği, % 70.2'sinin diyete uyma zorluğu olduğu, % 56.1 'inin idrarında azalma olduğu, % 100.0'ünün kişisel temizliğini kendisinin yapamadığı, % 94.0'ünde ateş basması olduğu, % 51.5'inin çalışamadığı, % 71.0'inin cinsel isteğinin olmadığı ve % 52.5'inin. uyuyamadığı, % 100.0'ünün ölümü her an düşündüğü bulunmuştur.VI Hastaların sosyodemografik özellikleri ile günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This study was conducted to determine the agents affecting and the situation that daily life activities of the patients coming into dialysis are infiuended. The study center of the research consisted of the patients of three health centers where dialysis was made ( Atatürk University, Süleyman Demirel Medical Center, Department of Hemodialysis, in the Hemodialysis Department of the State Hospital,the unit of Hemodialysis of Erzurum Social Insurance Organization Hospital). Of the patients, 54.4 % were male, and 30.4 % were in 41-50 aged group, 82.4 % were married, 56.8 % were primary-school graduates, 48.9 % were retired, 36.0 % were with low-income, who earn people 1 00 million Turkish liras or less. The dialysis duration of 48.0 % of the patients was 37 months or over, and 80 % of them were undergoing dialysis thrice in a week. The daily life activities of 45.6 % of the patients were affected more, and 52.0 % were affected less. It was found out that 46.4 % of the patients took some help in fulfilling their daily life activities. The patients stated that 47.2 % subjects' confident environment activity, the habit of eating-drinking of 58.9 %, the habit of urinate of 80.6 %, the heat control of 37.1 %, the movement activity of 57.9 %, the working and occupation activity of 65.3 % and the sleep activity of 49.2 % were very affected. It was found out that 87.5 % of the patients experienced the anxiety of fainting and falling, 45.6 of them didn't want to meet people as in old days, 70.2% of them had difficulty in obeying their diets, 56.1 % of them had limitation in their urines, 100 % of them couldn't make their personal hygiene, 94 % of them had high fever, 51.5 % of them couldn't work 71.0 % of them didn't have desire of coitus, 52.5 % of them couldn't sleep well, 100 % of them thought death every moment. A significant distinction between socio-demographic feautures and the situation of the patients' daily life activities couldn't be found. It was found out that there was a significant distinction between the number of coming into dialysis weekly and the activity of the maintenance of confident enviroment(x2 = 9.673, df=4, p < 0.005).VIII It was found out that there was a significant distinction between the number of coming into dialysis weekly and the habit of urinate (x2 = 20.814, df=4, pO.0001). It couldn't be found statistical distinction between the duration of dialysis and the number of coming into dialysis weekly and the other daily life activities. In the direction of the conclusions proper, suggestions were made.