Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunun incelenmesi
The investigation of the impact situation of daily life activities of individuals with chronic obstructive lung disease
  1. Tez No: 138444
  2. Yazar: AYLA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
V ÖZET Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, KOAH'lı bireylerin hastalıklarından dolayı günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunu incelemek amacıyla 09.10.2000 - 21.11.2000 tarihleri arasında yapılmıştır. Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi polikliniğine araştırmaya başlamadan önceki 1 yıl içerisinde başvuran 2505 KOAH'lı hasta araştırmanın tahmini evreni olarak kabul edilmiş ve olasılıksiz örneklem yöntemi kullanarak evrenin yaklaşık % 10'unu oluşturan 250 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler konuyla ilgili literatürlerin incelenmesi sonucunda hazırlanan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket formu uygulanmıştır. KOAH'lı bireylerin hepsinin hastalıklarından dolayı günlük yaşam aktivitelerinin etkilendiği (% 36.8'inin az, % 63.2'nin çok) ve bu nedenle hastaların % 12.0'sinin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmede başkalarından yardım aldığı belirlenmiştir. KOAH'lı hastaların en çok etkilenen günlük yaşam aktivitelerinin güvenli çevrenin sürdürülmesi aktivitesi (% 70.4), solunum aktivitesi (% 66.4), çalışma ve uğraş aktivitesi (% 59.6), beden ısısının kontrolü aktivitesi (% 51.6), uyku alışkanlığı (% 48.0) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This descriptive research was carried out from 20.09.2000 - 15.06.2001 m order to search the effects of COPD on the daily living activities of patient with COPD. One year ago, beginning search in Erzurum Breast Diseases Hospital, 10 % of 2505 patients of the hospital as samples were taken with simple random method for this research. Data was collected through the questionnaires, which were prepared inquiring, papers after researching literary were concerning this issue: Voluntary patients were interviewed also a face to face communication was applied. All the patient with COPD stated that (36.8 % minimal, 62.2 % very much) their daily living activities were restricted all the people with COPD and they added that they received help from others while performing these activities. It has been found out that the mostly affected daily living activities of the patients with COPD are the maintenance of safe environment activity 70.4 %, the breathing of 66.4 %, the daily working of 59.6 %, the controlling of body temperature 51.6 % and affairs, and sleeping of activities 48.0 %.