Çocukluk çağı menenjitlerinin ayırıcı tanısında BOS'da lökosit agregasyon testi ve serum prokalsitonin düzeyinin yeri ve önemi
Value of cerebrospinal fluid leukocyte aggregation test and measurement of procalcitonin levels in the differential diagnosis of meningitis in children
- Tez No: 138465
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Araştırmamızda 16'sı bakteriyel ve 16'sı aseptik menenjit tamlanyla takip ve tedavi edilen toplam 32 hastada beyaz köre sayısı, ESH, BOS ve kan kültürleri, BOS protein ve glukoz düzeyleri, lateks aglütinasyon ve Gram boyamayla rnikroorganizma tayini, CRP düzeyleriyle aseptik menenjit tanılı hastalarda viral serolojik çalışma yapıldı. Ayrıca hastaların tamamında BOS 'da lökosit agregasyon testi ve serum PCT düzeyleri de çalışıldı. Bakteriyel menenjit tanılı hastaların tamamında lökosit agregasyon testi pozitif ve serum PCT düzeyleri yüksek olarak tespit edildi. PCT ve lökosit agregasyon testiyle CRP, ESH, beyaz küre sayısı, BOS hücre sayısı, BOS proteini ve glukozu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Bu bulgular literatür bilgileriyle uyumluluk göstermekteydi. Bakteriyel menenjit tanısında lökosit agregasyon testinin hassasiyeti %100, özgüllüğü %61.5, PTD %37.5, NTD %100 ve testin tutarlılığı %68 olarak bulunurken aynı değerler serum PCT düzeyi için sırasıyla %100, %61.5, %%37.5, %100 ve %68 olarak tespit edildi. Çocukluk çağının ciddi enfeksiyon hastalıklarından birisi olan bakteriyel menenjitlerin ayırıcı tanısında BOS' da lökosit agregasyon testinin uygulaması kolay bir hasta başı testi olarak; serum PCT düzeylerinin de hekime faydalı bir laboratuvar testi olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken to evaluate of leukocyte agregation test in cerebrospinal fluid (CSF) samples and to measure PCT levels in sera from 16 children with bacterial meningitis and 16 children with aseptic meningitis(total 32 patients). The white blood cells, ESR, CSF and blood culture, protein and glukoz levels in CSF, latex aglutination and causitive agents with gram stain, CRP levels and viral serological study with aseptic meningitis werw studied in all the children. In bacterial meningitis, pozitif leukocyte agregation test and high sera PCT levels was determined in all patients. Between PCT- leukocyte agregation test and CRP, ESR, white blood cells, CSF cell count, CSF protein and glukoz a importers relaiicnship was observed. Our findings correlated with literatüre. In bacterial meningitis; diagnosis sensitivity of leukocyte agregation test was % 100 and specificity was % 61.5, PTD was % 37.5, NTD was %100, tutarlılık was %68 and also sensitivity, specificity, PTD, NTD and tutarlılık of PCT levels %100, %61.5, %37.5, %100 and %68, respectively. In summary, diagnosis bacterial meningitis that is severe infection disease. In childhood may use leukocyt agregation test in CSF as patient test and serum PCT levels as usefull laboratory test. 54