Sodyum hidroksit ile koroziv özofagus yanığı oluşturulan ratlarda L-arjinin'in tedavi edici etkisi
Therapeutic effects of L-arginine on sodium hydroxide-induced corrosive esophagial burns
  1. Tez No: 138466
  2. Yazar: YÜCEL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Koroziv özofagus yanıkları, önemli bir sağlık sorunu olarak çözüm beklemektedir. Akut dönemin atlatılmasından sonra hasta ve hekimi ilgilendiren en önemli sorun striktür gelişmesidir. Koroziv özofagus yanıklarının tedavisinde esas hedef striktür oluşmasının engellenmesidir. Son zamanlardaki çalışmalar striktür oluşumunu engellemede yara iyileştirilmesini kontrol eden ajanlara yöneldi. Biz de çalışmamızda koroziv özofagus yanıklarında L-arginin'in iyileştirici etkisini araştırdık. Çalışmamızda toplam 60 adet rat kullanıldı ve her biri onar rattan altı gruba ayrıldı. İlk üç grupta deney 48. saatte sonlandınldı. Son üç grupta ise 28. günde sonlandınldı. Grup I ve IV deki ratlarda yanık oluşturulmadı ve tedavi edilmedi. Grup II ve V'deki ratlarda % 10 NaOH ile yanık oluşturuldu fakat 51tedavi yapılmadı. Grup III ve VTdaki ratlarda % 10 NaOH ile yanık oluşturuldu ye ilki yanık oluşturulduktan yarım saat sonra olmak üzere 250 mg/kg/gün L- arginin günde tek doz verildi. Grup IIFde tedavi iki kez yapıldı. Grup VFda ise tedavi bir hafta yapıldı. İlk üç grupta 48. saatte (ikinci günün sonunda) son üç grupta ise 28. günde özofagus distal 1.5 cm'lik kısım alınarak histopatolojik olarak incelendi. Histopatolojik incelemede ödem, enfiamasyon, SMKA, MMH ve TMKB'ne bakıldı. İlk üç grup kendi arasında, son üç grup ise kendi arasında karşılaştırıldı. L-arjinin ile tedavi edilen grupta ikinci günün sonunda ödemin belirgin olarak tedavi edildiği mikroskobik olarak tespit edildi. L-arjinin ile tedavi edilen grupta ikinci günün sonunda enflamasyonun mikroskobik olarak azaldığı görüldü. L-arjinin ile tedavi edilen grupta 28. günün sonunda ortaya çıkan MMH'ın mikroskobik olarak azaldığı tespit edildi.. L-arjinin ile tedavi edilen grupta 28. günün sonunda ortaya çıkan SMKA'nın belirgin olarak azaldığı mikroskobik olarak tespit edildi. L-arjinin ile tedavi edilen grupta 28. günün sonunda ortaya çıkan TMKB'nin azaldığı mikroskobik olarak tespit edildi. Sonuç olarak, L-arginin'in yara iyileşmesini hızlandırıcı etkisi, NO sentaz inhibitörlerinin GİS mukoza bütünlüğü ve kan akımı üzerine olan zararlı etkilerini azaltıcı veya geriye döndürücü ve mikrosirkülasyonunu artırıcı etkisi ile koroziv özofagus yanıklarında iyileştirici etkisi olduğu kanısına varıldı. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Corosive burns of the esophagus are still among serious health problems requiring new and effective treatment modalities. The most important problem following the acute phase is development of stricture. The main objective in treatment of corosive burn of the esophagus is prevention of stricture formation. Recent studies on prevention of stricture formation has been interested in agents which control wound-healing process. We investigated wound-healing effects of L-arginine in corozive burns of the esophagus induced with 10 % sodium hydroxide in rats. A total of 60 rats were divided into 6 groups, each containing 10 rats. The experiment lasted for 48 hours in the first 3 groups and 28 days in the second 3 groups. No corosive burn was induced in groups 1 and 4. Esophagial corosive burn was induced with 10 % NaOH in groups 2 and 5 but no treatment was applied. Esophagial corosive burn was induced with 10 % NaOH in groups III 53and VI and 250 mg/kg of L-arginine was administered orally in single dose each day. The first dose was given 30 minutes after the induction of the burn. Group 3 received the treatment twice. The treatment lasted for 1 week in group 4. A 1.5- cm piece of the distal esophagus was excised at the 48th hour in the first 3 groups til and on the 28 day in the second 3 groups and examined histopathologically. Histopathologic examination was performed according to presence of the following changes: edema, inflammation, increase in submucosal collagen, damage to the muscularis mucosa, and collagen deposition in the tunica muscularis. Each of the first 3 groups was compared with one another. The same comparisons were made among the second 3 groups. Microscobic examination of the samples from the group given L-arginine revealed that edema was significantly resolved at the end of the 2nd day. Resolution of inflammation was observed microscobically at the end of the 2nd day. The 28th day microscobic examinations of the samples from the group treated with L-arginine showed a significant decrease in increase in submucosal collagen, decrease in damage to the muscularis mucoza, and decrease in collagen deposition in the tunica muscularis. In conclusion,, the findings of this experiment suggests that orally administered L-arginine may contribute to healing of corosive esophagial burn injuries through its effects on maintenance of gastrointestinal mucosal integrity and enhancement of microcirculation. 54