Artroskopik menisektomi uygulanan hastalarda kuadriseps kas gücünün artırılmasında EMG biofeedback uygulamasının etkisi
The effect of EMG- biofeedback on quarriceps muscle strenght in the patients applied arthroscopic menisectomy
- Tez No: 138469
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
61 ÖZET Diz eklemiyle ilgili yaralanma ya da cerrahi müdahale geçiren hastalarda kuadriseps motor nöronlarının refleks inhibisyonu sonucu kuadriseps kasında güçsüzlük ve atrofi gelişmektedir. Terapötik egzersizlerle artrojenik muskuler inhibisyon azaltılabilmekte, bu sayede kuadriseps motor fonksiyonunda anlamlı bir düzelme sağlanarak hastalardaki mevcut disabilite de hafifletilebilmektedir. Bu çalışmada diz cerrahisi geçiren hastaların postoperatif rehabilitasyon programının kalitesinin, EMG biofeedback uygulamasıyla artırılıp artırılamayacağını görmek istedik. Bu amaçla artroskopik menisektomi uygulanmış hastalarda quadriceps kas gücünün artırılmasında EMG biofeedback uygulamasının etkinliği araştırdık. Çalışmaya artroskopik menisektomi uygulanmış 40 hasta alındı. Hastalar randomize olarak 20' şer kişiden oluşan iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna klasik ev egzersiz programı verildi. Biofeedback grubuna ise ev egzersiz programı ile birlikte postoperatif dönemde iki hafta süreyle haftada 5 seans EMG biofeedback uygulandı. Operasyon öncesi, operasyon sonrası üçüncü gün, 14. gün ve altıncı haftada Lysholm diz skoru, uyluk ve diz çevresi, diz eklem hareket açıklığı değerleri ölçüldü. Ayrıca VMO ve VL kaslarına ait maksimum kontraksiyon ve ortalama kontraksiyon değerleri, peak power, avg power ve total work değerleri opere/nonopere taraf % oranları hesaplanarak kaydedildi. Bu değerler istatistik çalışmalarında birer parametre olarak kullanıldı. Preoperatif ve postoperatif üçüncü gün kayıtlarında (preoperatif VMO kası ortalama kontraksiyon değeri hariç) gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Kontrol ve biofeedback gruplarının postoperatif 14. gün ve 6. haftada Lysholm diz skorları ve VMO, VL kaslarına ait maksimum kontraksiyon ve ortalama kontraksiyon değerleri, peak power, avg power ve total work değerleri opere/nonopere % oranları karşılaştırıldığında, biofeedback grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu saptandı. Sonuç olarak EMG biofeedback uygulaması artroskopik menisektomi uygulanmış hastaların kuadriseps kas gücünün artırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Muscle weakness and atrophy develops frequently in quadriceps muscle after knee operations on knee injuries due to the reflex inhibition of quadriceps motor neuron. Arthrogenic muscular inhibition can be decreased and disability can be minimized with significant improvement in the function of quadriceps muscle by therapeutic exercises. In this study we wanted to find out whether the quality of classic postoperatif rehabilitation program guide increased with EMG-biofeedback training in the patients applied knee operation. That why, we evaluated the efficacy of EMG biofeedback training on strenghten of quadriceps muscle in the patients applied the arthroscopic meniscectomy. The forty patient applied arthroscopic meniscectomy were included in the study. The patients were randomly divided into two groups including twenty patients each group. The classical home exercise program was given in the control group. In the treatment group, the programs including the classical home exercise and EMG biofeedback programme for two weeks, 5 times a week were applied. The Lysholm knee score, the circumference of the knee and thigh, knee range of motion measurements were recorded and also the rate of percentage of operated/nonoperated values of the maximum and mean contraction of the VMO and VL muscles and peak power, average power and total work of both operated and nonoperated sides were measured at preoperative day and postoperative 3rd and 14n days and 6l week. The Lysholm knee score, knee measurements and the rate of percentage of operated/nonoperated values were used as a parameter in statistical studies. When we compared the groups, there was no statistically significant difference in the Lysholm knee score, circumference of the knee and thigh, knee range of motion measurements and the rate of percentage of operated/nonoperated values of the maximum and mean contraction of the VMO and VL muscles and peak power, average power and total work (except for maximum contraction values of VMO muscles at the preoperative day) at the preoperative day and postoperative 3rd day between the control and treatment groups. At the postoperative 14th day and 6th week, there was a statistical significant difference in the Lysholm knee score and the rate of percentage of operated/nonoperated values of the maximum and mean contraction of the VMO and VL muscles and peak power, average power and total work in the biofeedback groups when compared with control group. As a result, the EMG biofeedback training is considered as a highly effective method on the strengthening of quadriceps muscle in the patients applied arthroscopic meniscectomy.