Oral multidoz kafein-parasetamol kombinasyonu postspinal baş ağrısı profilaksisinde etkin mi?
Is oral multi-dose caffeine-paracetamol combination effective for the prophylaxis of post dural puncture headache?
- Tez No: 138468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE ESMAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada farklı dozlarda oral kafein-parasetamol kombinasyonunun PSB profilaksisinde etkinliğini araştırmayı amaçladık. Etik komite izni ve hastaların onayı alınarak, alt eksremite cerrahisi planlanan ASA I- II grubu 210 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalara (n=70) plasebo, Grup IF deki hastalara (n=70) 500mg parasetamol-75mg kafein, Grup IH'teki hastalara (n=70) 500mg parasetamol-125 mg kafein içeren kapsüller spinal anestezi yapılmadan bir saat önce oral olarak verildi. Daha sonra 6 saat aralıklarla aynı dozlarda aynı ilaçlar üç gün süreyle verilmeye devam edildi. Hastalarla postoperatif 1, 2, 3, 4 ve 7. günlerde görüşüldü ve PSB açısından sorgulandı. Hastalarla görüşen araştırmacı PSB profilaksisi için hastanın hangi tedaviyi aldığını bilmiyordu. Erken taburcu olan hastalarla telefonla iletişim kuruldu. 57PSB Grup I'de 11 (%15.7) hastada, Grup ITde 10 hastada (%14.28), Grup IlI'de 10 hastada (% 14.28) tesbit edildi. PSB insidensi bakımından üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Spinal anesteziye bağlı diğer komplikasyonlar ise üç grupta benzerdi. İkinci ve IIGrup ita kafeine bağlı uykusuzluk, taşikardi ve hipertansiyon gibi yan etki görülmedi. Sonuç olarak, bu dozlarda profilaktik amaçla kullanılan parasetamol-kafein kombinasyonları PSB 'nı önlememektedir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to investigate the effects of different doses of oral caffeine- paracetamol combinations in post dural puncture headache prophylaxis. After approval of the Ethics Committee, 210 ASA I and II patients undergoing lower extremity surgery were included. The patients were randomly divided into three groups. One hour before the spinal anesthesia, the first group (n=70) received placebo, the second group (n=70) received 500 mg paracetamol+75 mg caffeine and the third group (n=70) received 500 mg paracetamol+125 mg caffeine orally. The same doses were repeated every 6 hours for 3 days. The patients were interviewed on days 1st, 2nd, 3rd, 4th and 7th to inquire about PDPH. The interviewer was unaware of the post dural puncture headache prophylaxis group of the particular people. The patients who were discharged early were interviewed on telephone. Post dural puncture headache occurred in 11 patients (15.7%) in Group I, 10 patients (% 14.28) in Group II and 10 patients (% 14.28) in Group III. The differences between the groups were insignificant (p>0.05). The complications due to spinal anesthesia were similar in 59the three groups. Side effects of caffeine such as lack of sleep, tachycardia and hypertension were not observed in Groups II and III. In conclusion, prophylactic administration of paracetamol-caffeine combinations at the stated doses does not prevent post dural puncture headache. 60