Gestasyonel diyabetes mellituslu hastalarda sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of diastolic functions of left ventricle in patients with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 138494
  2. Yazar: ALTAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERVET ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: İlk kez gebelik sırasında saptanan ya da bu dönemde tanı konan Gestasyonel Diyabetes Mellitus(GDM), tip 2 diyabetin prediyabetik bir formu olarak kabul edilmektedir. DM' de sol ventrikül(SV) diyastolik fonksiyonların bozulduğu daha önce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Prediyabetik evrenin SV diyastolik fonksiyoları üzerine olan etkisi yeterince anlaşılamamıştır. Bu çalışmada; GDM'lu olgularda standart pulse wave (PW) ve doku Doppler görüntüleme(DDG) yöntemleri ile sol ventrikül diyastolik fonksiyonları değerlendirildi. Materyal ve Metod: GDM tanısı almış yaş ortalaması (30,6±4,4) yıl olan 34 gebe çalışmaya alındı. Yaş ortalaması (29,3±4,2) yıl olan sağlıklı 29 gebe kontrol grubu olarak alındı. Gebelere üçüncü trimestirde sol lateral dekubitus pozisyonunda transtorasik ekokardiyografık değerlendirme yapıldı. Standart PW Doppler görüntülerinden transmitral akıma ait pik erken (E) ve pik geç (A) doluş hızları ve mitral erken doluş deselerasyon zamanı (Edec) ve izovolümetrik gevşeme zamanı(IVRT) hesaplandı. DDG'lerinden mitral(lateral, anterior, inferior, septal, posterior veanteroseptal) anulusa ait sistolik (Sa), erken (Ea) ve geç (Aa) diyastolik dalga pik hızları, Ea deselerasyon zamanı (Edec) ve izovolümetrik gevşeme zamanı (İVRT) hesaplandı. Bulgular: GDM'li olgularda kontrol grubuna göre transmitral akım parametrelerinden, mitral E dalga akım hızı (0,94±0.10 m/s karşı 0,89±0,19 m/s, p>0,21) ) ve deselerasyon zamanındaki (170,2±37,6 ms karşı 157,5±27,5 ms,p>0,13) değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Gestational Diabetes Mellitus(GDM) is defined as glucose intolerance that is first detected during pregnancy and assumed as a predaibetic stage of type 2 DM. Effects of this prediabetic period on the left ventricular(LV) diastolic functions were not enoughly understood. The aim of this study is to assess the diastolic functions in GDM by standart pulsed wave(PW) and tissue Doppler imaging(TDI). Methods: We studied 34 women with GDM aged 30,6±4,4 years. Diagnosis of GDM was done by a 100 g oral glucose load.29 normal pregnant women(NPW), aged 29,3±4,2 years, were the controls.All patients were evaluated with the standart pulse wave(PW) Doppler echocardiography and pulsed tissue Doppler imaging. The transmitral inflow velocities; peak E, peak A velocity, E/A ratio and IVRT were measured by the standart PW Doppler echocardiography through. the apical views. The mitral annuler excursion was observed at six sites (lateral, septal, anterior, posterior, inferior and anterioseptal wall ) by using TDI. In each myocardial segment diastolic waves(early diastolic Ea, late diastolic Aa and Ea/Aa ratio) and regional IVRT were measured from apical views. Findings: Transmitral Doppler flow velocity recordings; Patients with GDM have diastolic function parameters with significantly longer IVRT, higher values of peak velocity of the A wave and lower values of the E/A ratio than in control subjects. No difference was found for the other parameters (velocity and deceleration time of the E wave) of diastolic function.