Gebelikte 75 gram oral glukoz tolerans testinin fetal sol kalp miyokard performans indeksi ve diğer Doppler bulguları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of 75 gram oral glucose tolerance test on fetal left heart myocardial performance index and other Doppler findings in pregnancy
- Tez No: 861912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gestasyonel diyabet taraması için kullanılan 75 gramlık oral glukoz tolerans testinin (OGTT) uygulanmasından önce ve sonra anlık maternal kan glukoz düzeylerinin fetal sol kalbin miyokardiyal performans indeksi (MPI) ve Doppler parametreleri üzerindeki değişikliklerini değerlendirmektir. Ayrıca, gebelik sırasında diyabetes mellitusun tanımlanmasını ve izlenmesini geliştirmek ve maternal glukoz tolerans testinden sonra herhangi bir fetal hemodinamik değişikliğin ortaya çıkıp çıkmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma Kasım 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde prospektif olarak yürütüldü. Araştırma, ultrasonografi yoluyla orta serebral arter pulsatilite indeksi (MCA PI), orta serebral arter pik sistolik hızı (MCA PSV), umbilikal arter pulsatilite indeksi (Um. A. PI), duktus venosus pulsatilite indeksi (DV PI), uterin arter pulsatilite indeksi (Ut.A. PI), fetal biyometri, fetal kalp hızı ve fetal sol ventrikül MPI gibi Doppler parametrelerini ölçmeye odaklanmıştır. Bu ölçümler, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesinde, 75 gramlık OGTT'nin yapıldığı gün, testten önce ve hemen sonra, 24 ile 28. gebelik haftaları arasındaki gebelerde alındı. Ayrıca, anne yaşı, gebelik yaşı, OGTT değerleri ve fetal cinsiyet gibi veriler kaydedildi. Test öncesi ve sonrası ölçümleri karşılaştırmak için eşleştirilmiş t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi gibi istatistiksel testler kullanıldı. Ayrıca, diyabetik ve diyabetik olmayan gruplar Mann-Whitney U testi ve student t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen ve 75 gramlık OGTT uygulanan 54 gebenin 43'ü (%79,6) sağlıklı bulunurken, 11'i gestasyonel diyabetes mellitus (%20,4) tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to evaluate the changes in immediate maternal blood glucose levels on the myocardial performance index (MPI) of the fetal left heart and Doppler parameters prior to and following the administration of a 75-gram oral glucose tolerance test (OGTT) utilized for screening gestational diabetes. The purpose is to enhance the identification and surveillance of diabetes mellitus during pregnancy and ascertain if any fetal hemodynamic alterations arise subsequent to the maternal glucose tolerance test. Materials and Methods: This study was conducted prospectively at Kocaeli University Hospital from November 2023 to January 2024. The research focused on measuring Doppler parameters including middle cerebral artery pulsatility index (MCA PI), middle cerebral artery peak sistolic velocity (MCA PSV), umblical artery pulsatility index (Um. A. PI), ductus venosus pulsatility index (DV PI), uterine artery pulsatility index (Ut. A. PI), fetal biometry, fetal heart rate, and fetal left ventricular MPI through ultrasonography. These measurements were taken at the Prenatal Diagnosis and Treatment Unit of the Department of Obstetrics and Gynecology on the day of the 75-gram OGTT, both before and immediately after the test, in pregnant women who were between 24 and 28 weeks of gestation. Additionally, relevant data such as maternal age, gestational age, OGTT values, and fetal gender were recorded. To compare the results before and after the test, statistical tests such as the paired t-test and the Wilcoxon signed rank test were used. Furthermore, the diabetic and nondiabetic groups were compared using the Mann-Whitney U test and the student t-test. Results: Out of the 54 pregnant women included in our study who underwent the 75-gram OGTT, 43 (79.6%) were found to be healthy, while 11 were diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM).