Preeklampsi etyopatogenezinde doğal antikoagulanlar ve plasental apoptozis
Natural antikoagulants and placental apoptosis in etiopathogenesis of preeclampsia
  1. Tez No: 138493
  2. Yazar: ZEHRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada amacımız preeklampsi etyopatogenezinde doğal antikoagulanlar ile plasental apoptozis arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktı. Üçüncü trimester 20 preeklamptik hasta ve sağlıklı 30 gebe kadından oluşan kontrol grubu prospektif olarak çalışmaya alındı. Her iki grupta da fonksiyonel protein C, serbest protein S, antitrombin III ve APC-D düzeyleri ve plasental Bcl-2 ekspresyonu araştırıldı. Gebe kadınların yaşlan, gebelik ve doğum sayıları kontrol grubunda preeklamptik kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulundu (p< 0.05). Gebelik süresi ve yenidoğan ağırlığı preeklamptik grupta kontrol grubundan daha düşük idi (p0.05). APC-D, kontrol grubunda 107.6±10.1sn, preeklamptik grupta isel48.2±44.3sn idi (p0,05). Biz preeklampsi etyopatogenezinde doğal antikoagulanlar ve plasental apoptozisin bağımsız rol oynadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY In this study, our purpose was to investigate whether natural anticoagulants are associated with placental apoptosis in etiopathogenesis of preeclampsia. Twenty patients in the third trimester with preeclampsia and control group consisted of 30 healty-pregnant women was recruited prospectively. Functional protein C, free protein S, antithrombin III and activated protein C resistans (APC-R) levels and expression of placental Bcl-2 were investigated in two groups. The age of pregnant women, the numbers of pregnancy and delivery were statistically lower in control group than preeclamptic women (p0.05). APC-R levels were 107.6 + 10.159 second and 148.2 + 44.3 second in control group and preeclamptic patient, respectively (p0.05). We conclude that natural anticoagulants and placental apoptosis may play an independent-role in etiopathogenesis of preeclampsia.