Ekstrakorporal şok dalgasının kallus distraksiyonu üzerine etkileri
Effect of extracorporeal shock wave on callus distraction (experimental study in rabbits)
- Tez No: 138515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada; Ekslrakorpereal Şok Dalgaları'nın (EŞD) tavşanlarda kallotozis yöntemiyle ekstremite uzatmaları esnasında kemik ve adele dokusu üzerine olan etkinliğinin varlığını ve muhtemel etki mekanizmalarını araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 48 adet malür Yeni Zelanda tipi Albino tavşan kullanılarak; A ve B olmak üzere iki grup oluşturulduktan sonra her grup altışar adet tavşandan oluşan alt gruplara ayrıldı. Tüm tavşanların tibiaları günde 4 kez 0.25 mm.'lik 10 gün süreyle tibia uzatmasını takiben;A2,A3 ve A4 grubuna 14kV; 100,500, 1000 EŞD uygulandı. B2,B3 ve B4 grubuna ise;ilave olarak distraksiyon sonrası aynı dozda EŞD uygulanarak,30 gün süreyle maturasyon için beklendi. Her iki gruba ait tibialarm;uzatma ve maturasyon sonrası;radyolojik ve dansitometrik incelemeleri yapıldı. Her iki gruba ait tavşanlardan çalışma başlangıcında, uzatma işleminin bitiminde ve sakrifikasyon öncesi serum LDH,AST, ALT,CK,ALP aktiviteleri değerlendirildi. Sakrifikasyon sonrası A79 grubuna ait tavşanların tibialarmın ostcotomi hattında oluşan rejcneralm proksimal ve distal ucundan histopatoljik inceleme yapıldı. 13 grubundaki tavşanların sakrifikasyondan sonra tibialarında oluşan rejenerat makroskopik değerlendirilmesi sonrası kallus alanı ölçülerek,biyomekanik değerlendirme ve histopatolojik inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Effect of Extracorporeal Shock Wave on Callus Distraction (Experimental Study İn Rabbits) This experimental study was carried out in order to investigate the effect of extracorporeal shock wave (ESW) focused on bone and muscle tissues during extremity distraction with callotosis in rabbits. Forty-eight New Zealand White rabbits were used in the study. These rabbits were divided into 2 of groups (Groups A and B). Each group was divided into 4 subgroups with 6 rabbits in each. Following distraction (4 x 0.25mm/day) of the tibiae of all rabbits, 100 shock waves at 14 kV, 500 shock waves at 14 kV and 1,000 shock waves at 14 kV were focused on the distraction sites of Groups A2, A3 and A4, respectively.81 In addition, Groups B2, B3 and B4, focusing the same doses after distraction, Groups B2, B3 and B4 were left to maturation for 30 days. Radiographic and densitometric studies were carried out for both groups. The serum levels of AST, ALT CK and AP of the rabbits in both groups were monitored to evaluate the effect of ESWT on bones and muscles at the beginning of the study, at the end of distraction and before sacrificing the rabbits. Biomechanical tests were carried out following measurement of callus area in Group B. After biomechanical testing, a specimen was taken from proximal and distal of regenerate occurring in the osteotomy line of each group for histological examination. Thus, a sample of both the regenerate and surrounding cortical bone was taken.