Treatment of standardized femoral osteotomies using extracorporeal shockwave therapy (ESWT)
Standart femur osteotomilerinin ekstrakorporal şok dalgası terapisiyle (ESWT) tedavisi
  1. Tez No: 112123
  2. Yazar: FERİDE ŞERMİN BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ADEMOĞLU, DR. AYKUT SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
STANDART FEMUR OSTEOTOMİLERİNİN EKSTRAKORPORAL ŞOK DALGASI TERAPİSİYLE (ESWT) TEDAVİSİ ÖZET Ekstrakorporal şok dalgası terapisi (ESWT) psödoartroz tedavilerinde kullanılmakta ve distraksiyon osteogenez (kallus uzatma) ameliyatlarında da kullanılabileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada ESWT'nin kallus üzerindeki etkileri incelendi. Yirmi adet on haftalık erkek beyaz Wistar sıçanının diyafiz bölgesinde transverse femoral osteotomi yapılıp, Kirschner teliyle medullar fiksasyon uygulandı. Üçüncü haftanın sonunda sıçanlar iki gruba rastgele ayrılarak, sağ femurlarına 10 kV çıkış voltaj ında, tek seansta 1500 (Grup I) ve 500 (Grup II) şokdalgası uygulandı; sol bacaklar kontrol olarak kullanıldı. Dokuzuncu haftanın sonunda sıçanlar feda edildi. Her iki femur da radyografi, bilgisayarlı tomografi (BT), kemik densitometri (DEXA) ve histolojik yöntemle incelendi. X-Ray analizlerinde Grup I'deki femurlarda kaynamamış ve ikincil açı oluşturmuş kemik oranının Grup İT den daha yüksek olduğu görüldü. Grup İT de kaynamış kemik yüzdesi Grup I'e göre daha yüksekti ve daha az sayıda ikincil açı oluşturmuş kemik vardı. BT verileri, her iki grupta da, kontrollere kıyasla ESWT uygulanmış sağ femurlarda kallusun alanının daha büyük ve görüntü piksel ortalamasının daha düşük olduğunu gösterdi. DEXA incelemeleri, Grup II'de tedavi edilmiş ve edilmemiş kemikler arasında kemik mineral miktarında (KMM) ve kemik mineral yoğunluğunda (KMY) önemli bir farklılık göstermemekle birlikte, tedavi edilmiş femurların KMM ve KMY değerlerinin kontrol grubundan biraz daha düşük olduğunu gösterdi. Grup II'nin histoloji skorları, Grup Fin skorlarından belirgin miktarda yüksekti. İyileşmekte olan kemik üzerine yapılan diğer çalışmalarla uyumlu olarak, ESWT sonrasında görülen yüksek miktardaki kallusla kemik iyileşme düzeyi arasında önemli bir bağlantı olmadığı görüldü. Anahtar Kelimeler - Kemik, femur, kallus, röntgen, BT, DEXA, histoloji, sıçan.
Özet (Çeviri)
IV TREATMENT OF STANDARDIZED FEMORAL OSTEOTOMIES USING EXTRACORPOREAL SHOCKWAVE THERAPY (ESWT) ABSTRACT ESWT is used in treatment of pseudoarthrosis and may also be considered for distraction osteogenesis (callus lengthening) operations. In this study, effects of ESWT on the callus were studied. On 20 male, ten-week-old white Wistar rats transverse femoral osteotomies were performed at mid-diaphysis, and internally fixated with Kirschner wires. At the end of the third week, animals, randomly divided into two groups, underwent ESWT with 1500 (Group I) and 500 (Group II) shockwaves/treatment at a generating voltage of 10 kV on their right femurs; left femurs were used as controls. At the end of the ninth week, animals were sacrificed. Both femurs were examined using X-Ray, computerized tomography (CT), Dual Energy X-Ray Absorptiometry (DEXA), and histological methods. X-Ray data showed that Group I femurs displayed a higher percentage of nonunions and secondary axial displacements than Group II. Group II had a higher percentage of unions and fewer secondary axial displacements than Group I. CT data showed that ESW treated right legs in both groups had a greater callus area, and lower average density of image pixel than controls. In the DEXA analysis of Group II, although there was no significant difference in neither the bone mineral content (BMC) nor the bone mineral density (BMD) between the treated and untreated bones; the treated femurs had a slightly lower mineral content and mineral density than the untreated femurs. The histological score of Group II was considerably higher than that of Group I. In agreement with other studies done on bone healing, the exuberant amount of callus observed after ESWT did not correlate with the level of bone healing. Keywords - Bone, femur, callus, X-Ray, CT, DEXA, histology, rat.