Artemisia spicigera C.Koch. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic investigations on artemisia malar spicigera C.Koch
  1. Tez No: 138596
  2. Yazar: LEYLA ÖZTÜRKMEN BİTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
V- ÖZET Bu çalışmada, Artemisia spicigera C.Koch. türü botanik ve kimyasal açıdan incelendi. Botanik bölümde, Compositae familyası ve Artemisia cinsinin özellikleri verildi. Artemisia türlerinin tayin anahtarı Türkiye Florası esas alınarak düzenlendi(62,62a). A.spicigera türünün tanıtımı ise hem Türkiye Florası' na ve hem de gözlemlerimize dayana rak yapıldı. Yaprak, kapitulum, iç-dış brakteler ve çiçeğinin şematik şekilleri çizilerek detaylı olarak tanıtımı sağlandı. A.spicigera 'nın Türkiye'deki yayılışı İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Herbaryumundaki (İS TE) örnekleri ile ve Türkiye Florası' ndaki kayıtlara göre verilmiş ve bir harita üzerinde gösterilmiştir. Kimyasal bölümde, Artemisia türlerinden elde edilmiş flavonoit bileşikler, seskiter- pen lakton ve diğer seskiterpenler, A.spicigera türü üzerinde yapılmış çalışmalar derlen di.. Bu bölümde, Eylül 1 987 tarihinde Kayseri'den toplanan A.spicigera bitkisinin (İSTE 58240) topraküstü kısımları flavonoit bileşikleri yönünden incelendi. Ayrıca materyel üzerinde fitokimyasal ön denemeler, rutubet ve kül miktar tayini yapıldı. Laboratuvar ısısında kurutularak toz edilmiş materyelde % 10.8 rutubet ve % 3.8 kül bulundu. Fitokimyasal ön denemeler sonucunda materyelin flavon bileşikleri, kateşik tanen ve eser miktarda alkaloit taşıdığı görülmüştür. Flavonoit bileşikleri araştırmak için materyel Soxhlet aletinde önce petrol eteri ile tüketilerek lipofil maddeler ayrıldı. Petrol eteri uzaklaştırıldıktan sonra yine Soxhlet ale tinde etanol (95°) ile tüketildi. Etanol ekstresi yoğunlaştırılıp su ile seyreltilerek ayırma hunisinde sırasıyla benzen, kloroform ve etilasetat ile fraksiyonlandırtldı.- 112 - Kromatografik inceleme ile kloroform ekstresinin flavonoit aglikonlarını, etilasetat ekstresinin ise flavonoit glikozitlerini taşıdığı, görülmüş ve bu ekstreler üzerinde çalışıl mıştır. Ekstrelerdeki flavonoitleri saflaştırmak için sütun, preparatif kağıt ve ince tabaka kromatografileri kullanıldı. Saflaştırılan bileşiklerin yapıları kağıt ve ince tabaka kroma- tografilerindeki Rf değerleri, renk reaksiyonları ve spektroskopik yöntemler (UV, ''h NMR, İR) yardımıyla aydınlatıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, A.spicigera türünün topraküstü kısımlarından hispi- dulin, apigenin, luteolin, quercetin, apigenin 7-glikozit, patuletin 3-glikozit ve rutin izole edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work Artemisia spicigera C.Koch has been investigated from botanical and chemical stand points. In the botanical section, description of Compositae, Artemisia and key for Artemisia species has been given according to the Flora of Turkey. The identification of A.spicigera, based on Flora of Turkey and our observations, has been done. Descriptive illustration of the leaf, inner-outer phyllaries and flower are also given to identify the species in detail. Distribution of A.spicigera in Turkey has been shown by examining herbarium spe cimens in the Faculty of Pharmacy, Istanbul University and using Flora of Turkey and this distribution has been indicated on the map. In the chemical part, previous reports on the isolation offlavonoids, sesquiterpene lactones and other sesquiterpenes from Artemisia species and on the chemistry of A.spi cigera were given. In this section flavonoid compounds of the aerial parts of A.spicigera collected from Kayseri in September 1 987 have been investigated. The results of prelimi nary investigation, total ash and water contents have been reported. The material dried at room temperature yielded 10.8% water and 3.8% ash. The existence of flavonoids,katechic tanins and traces of alkaloids have been shown. For the extraction of flavonoids, the material was first extracted with petroleum et her to remove lipophilic compounds and then with ethanol (95°) in a Soxhlet. The con centrated ethanol extract was diluted with water and extracted with benzene, chloroform and ethylacetate respectively for fractionation. Chromatographic analysis has shown the presence of flavonoid aglicons in the chloro form extract and flavonoid glycosides in the ethylacetate extract For the isolation and purification of the flavonoids, column, preparative thin layer,- 114 - and paper chromatography have been used. The structures of the flavonoid compounds have been identified by comparing their TLC, paper chromatographic Rf values, colour reacti ons with authentic samples and spectroscopic methods (UV,1 H NMR, IR). As a result, hispidulin, apigenin, luteolin, quercetin, apigenin 7-glucoside, patuletin 3-glucoside and rutin have been isolated from the aerial parts of A.spicigera.