Artemisia austriaca jacq ve artemisia spicigera C. koch uçucu yağlarının bileşimi
- Tez No: 28651
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR HARMANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum yöresinden toplanan, sırasıyla“Yavşan”ve“Küçük Yavşan”adlarıyla bilinen Artemisia austriaca ve Artemisia spicigera bitkilerinin toprak üstü kısımlarından hidrodistilasyon yöntemiyle uçucu yağlan elde edildi. Daha sonra, elde edilen bu yağlar, başlıca GC ve GC/MS olmak üzere, kolon ve ince tabaka kromatografileri, İR, 1H-NMR, 13C-NMR yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu analizler sonunda, Artemisia austriaca uçucu yağında kamfor (%45.50) ve Artemisia spicigera uçucu yağında 1,8-sineoI (%56.79) anabileşen olmak üzere her iki yağda 15'er bileşik teşhis edildi. Teşhis edilen bu bileşikler Artemisia austriaca uçucu yağının %96.91 ve Artemisia spicigera uçucu yağının %91.54'ünü teşkil etmektedir. Anahtar Kelimeler : Artemisia austriaca, Artemisia spicigera, Yavşan, Küçük Yavşan, Uçucu Yağ, Distilasyon, Kamfor, 1,8-Sineol, Gaz kromatografisi, Kütle spektro metresi, Nükleer manyetik rezonans.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, essentia! oils of the above ground parts of Artemisia austriaca and Artemisia spicigera plants collected from Erzurum region where they are known as“Yavşan”and“Küçük Yavşan”respectively, were obtained by hydrodistillation method. Then, the obtained essential oils were analyzed by using mainly GC and GC/MS, rarely TLC, CC, IR, 1H-NMR and 13C-NMR methods. At the and of these analysises, in both oils 15 components were identified separately. Major component in the oil of Artemisia austriaca is camphor (45.59%) and that in the oil of Artemisia spicigera is 1,8-cineol (56.79%). The identified compounds make up 96.91% of the Artemisia austriaca oil and 91.54% of the Artemisia spicigera oil. Key words : Artemisia austriaca, Artemisia spicigera, Essential oil, Distillation, Camphor, 1,8-Cineol, Gas chromatography, Mass spectometry, NMR.