Malign plevral enfüzyonlarda beta-human koryonik gonadotropinin tanısal değeri
  1. Tez No: 138597
  2. Yazar: TAHİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ZAMANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada malign plevral efüzyonlu olgularda serum, plevra sıvısı (3-hCG düzeyi ve plevra sıvısı/serum (3-hCG oranının ayırıcı tanıda bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalında 1999-2000 yılları arasında yatırılarak tetkik edilen 85 plevral efüzyonlu olgu alındı. Olgular tanılarına göre malign plörezi (22 olgu), benign plörezi (63 olgu), ve kontrol grubu (30 olgu) olmak üzere 3 grupta incelendi. Benign plörezi grubunda 26 transüda, 23 parapnömonik efüzyon ve 14 tüberküloz plörezi olgusu vardı. Olguların plevra sıvısı ve serum |3-rıCG düzeyleri ve kontrol grubunun serum P-hCG düzeyleri immunometrik assay yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Diagnostic value of beta-human chorionic gonadotropin in malignant pleural effusions The purpose of this study was to determine the diagnostic value of serum, pleural fluid and pleural fluid/serum ratio of beta-human chorionic gonadotropin in malignant pleural effusions. This study was carried out in 85 patients with pleural effusion who were referred to the Department of Chest Diseases of Selçuk University Hospital between 1999 and 2000. The patients were grouped according to diagnosis as follows: malignant pleural effusions (22 patients), benign pleural effusions (63 patients), and control group (30 patients). Benign pleurisy was subdivided into transudative pleural effusion (26 patients), parapneumonic effusion (23 patients) and tuberculous pleurisy (14 patients). The levels of P-hCG were measured by immunometric assay method in sera and pleural fluids of all patients and in sera of control group. The mean value of P-hCG level of serum in malignant pleurisy group was found to be significantly lower than in benign pleurisy, transudative effusion, parapneumonic effusion and control groups (pO.0001).