Retinoidlerin serum lipoprotein (a) değerleri üzerine etkileri. Ateroskleroz ve koroner arter hastalığı riskinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138674
  2. Yazar: BAŞAK KANDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSOY HAZNECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
46 ÖZET Retinoidler günümüzde Dermatolojinin pek çok hastalığında başarı ile kullanılmaktadır. Retinoidlerin kullanımını kısıtlayan pek çok yan etkisi bilinmektedir. Bu yan etkilerinden en önemlilerinden biri kan lipid düzeylerinde meydana getirdiği artışdır. Pek çok çalışmada retinoidlerin LDL, Kolesterol, Trigliserit ve HDL üzerine etkisi gösterilmiştir. Retinoidlerin bu yan etkisinin Ateroskleroz ve KAH riskini artırdığı yapılan çalışmalarda belirtilmiştir. Ateroskleroz ve KAH'da tek başına bir risk faktörü olarak kabul edilen l_p(a)'nın retinoid kullanımı ile kan düzeyinin nasıl değiştiği ise aydılatılamamıştır. Retinoid kullanımı ile Lp(a)'nın kan düzeyi ile ilgili yayınlar hem artış hemde azalış şeklinde olup, netlik kazanmamıştır. Biz çalışmamızda 40 hasta üzerinde retinoid kullanımının 5 aylık tedavi süresince ve sonrasındaki kontrolde LDL, kolesterol, trigliserit, HDL ve Lp(a)'nın kan düzeyinin değişimini inceledik. Çalışmamızın sonunda LDL, kolesterol, trigliserit ve Lp(a)'nın doz bağımlı olarak kan düzeylerinin yükseldiğini gördük. Tüm bu parametreler tedavi kesildikten sonra tedavi öncesi düzeylerine yakın düzeylere dönmüştür. Lp(a)'nın tedavi öncesi yüksek olduğu hastalarda ilaç kullanımı ile bu düzeyler birkaç misli artarak KAH için risk faktörü kabul edilen 30 mg/dl'nin üzerine çıkmıştır. Bu sonuçlar ile retinoid tedavisi planlanan hastalarda tedavi öncesi Lp(a) düzeyinin bakılmasının önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Retinoids are being used as well in plenty of dermatological diseases recently. Many side effects are known that restrict use of retinoids. One of these important effect is the increase of blood lipid level. Most trials were proved the effect of retinoids on LDL, Cholesterol, Triglyserides and HDL. It is determined on clinical trials that retinoids increase the risk of atherosclerosis and CAD. Blood level change of Lp(a) that is known as a risk factor in atherosclerosis and CAD unique, during the use of reitinoids, is not clarified yet. Publications, including use of retinoids and blood lipid levels are both decreasing and increasing and not clear yet. We researched blood levels of LDL, Cholesterol, Triglycerides, HDL and Lp(a), using retinoids in a 5 months period and after treatment control on 40 patients. We outcome blood levels of LDL, Cholesterol.Triglycerides, and Lp(a) are increasing dose-dependent. All these parameters returned to the elevated before the treatment, the level of Lp(a) is increased over 30 mg/dl during the treatment that is known as a risk factor for CAD. We consider that it is important to examine Lp(a) levels before the retinoid treatment.