İsotretinoin tedavisi yapılan akne vulgarisli hastalarda serum d vitamin düzeyi
- Tez No: 614854
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÖKÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akne vulgaris, ergenlerin% 85'ini etkileyen; yüz göğüs ve sırt yerleşimli pilosebasözünit hastalığıdır. Son yirmi yılda, oldukça etkili bir ilaç olan retinoidlerin keşfi, akne vulgaris tedavisini dramatik bir şekilde geliştirmiştir. Günümüzde yapılan çalışmalarda retinoik asitler ile D vitamini metabolizması arasında etkileşimler olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda akne vulgaris nedeniyle izotretinoin kullanan hastalarda izotretinoin ve vitamin D düzeyi ile ilişkisi değerlendirilip kontrol grubu ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, Eylül 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniği'ne akne vulgaris nedenli başvuran, 0.5-1 mg/kg/gün dozlarında izotretinoin tedavisi başlanan hastalar ve sağlıklı gönüllüler alındı. Çalışmamız 100 sağlıklı birey ve 100 akne vulgaris hastası olmak üzere toplam 200 birey üzerinden yürüdü. Akne vulgarisli hastaların izotretinoin tedavisi öncesi ve tedavi sonrası ikinci aydaki laboratuar verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda, hasta(tedavi öncesi) ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı bir fark yoktu. Akne vulgaris hastalarının tedavi sonrası 2.aydaki vitamin D düzeyleri tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde düşük bulundu. Akne vulgaris hastalarının vitamin D ortalamaları, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Hasta ve kontrol gruplarının vücut kitle indeksi ortalamaları benzerdi. Sonuç: İzotretinoin tedavisi, vitamin D seviyeleri üzerinde anlamlı bir düşüşe neden olur.Izotretinoin tedavisine başlamadan önce vitamin D düzeylerine bakılarak, gereken hastalarda vitamin D replasmanı düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris is a pleosebous unit disease of the face, chest and back that affects 85% of adolescents. In the last two decades, the discovery of retinoids, a highly effective drug, has dramatically improved the treatment of acne vulgaris. In recent studies, it is reported that there are interactions between retinoic acids and vitamin D metabolism. In this study, we aimed to evaluate the relationship between isotretinoin and vitamin D levels in patients receiving isotretinoin for acne vulgaris and to compare it with the control group. Material and Method: We included the patients who were admitted to Adiyaman University Research Hospital Dermatology outpatient clinic with acne vulgaris between September 2018 and May 2019 were started to receive isotretinoin at 0.5-1 mg / kg / day and healthy-volunteers. Our study was conducted on 200 individuals, 100 healthy individuals and 100 acne vulgaris patients.Laboratory data of patients diagnosed with acne vulgaris were recorded before and two months after isotretinoin treatment. Results: In our study, there was no significant difference between the patient (pre-treatment) and control groups in terms of age and gender. Vitamin D levels in the second month of treatment were significantly lower in patients with acne vulgaris than before treatment. Vitamin D levels were significantly higher in patients with acne vulgaris than controls. The mean body mass index of the patient and control groups was similar. Conclusion: Isotretinoin treatment causes a significant decrease in vitamin D levels. Before starting isotretinoin treatment vitamin D levels should be considered and vitamin D replacement should be considered in required patients.