Malatya ili şehir merkezi ve köylerinde yaşayan çocuklar ile çıraklarda kan kurşun düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of the blood lead level between children living in the city of the Malatya, rural areas and children working as apprentices
- Tez No: 138710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Endüstrileşen toplumlarda giderek artan hava kirliliği ve yoğun trafik nedeniyle kirli havadan alman kurşun çocuk sağlığını tehdit etmektedir. Çalışmamızda yaşları 10-12 yıl arasında değişen, şehir merkezinden 99, köyde yaşayan 88 çocukla, organize sanayi bölgesinde çalışan 96 çırakda kan kurşun düzeylerini ölçtük. Ayrıca kan kurşun düzeyleri ile hematolojik değerler arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Ortalama kan kurşun düzeyleri Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi'nin bildirdiği lOfig/dl düzeyinin üzerindeydi. Şehirde yaşayan çocuklar ile çıraklardaki kan kurşun düzeyi köyde yaşayan çocuklara göre daha yüksekti(p 0.05). Köyde yaşayan kız çocuklarının kan kuşun düzeyi 13.9 ± 3.3 |xg/dl, erkek çocuklarının kan kurşun düzeyi 15.2 ± 3.7 u,g/dl idi. Şehirde yaşayan kız ve erkek çocukların kan kurşun düzeyleri istatistiksel yönden anlamlı derecede fark göstermedi(P>0.05 ). Kızlarda ortalama 20.8±3.0 ug/dl, erkeklerde ortalama 19.5±3.0 ug/dl idi. Hematolojik parametreler ile kan kurşun düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Malatya, hava kirliliği açısından riskli illerimiz arasında olmamasına karşın tüm çocuklarda kan kurşun düzeyinin yüksek saptanması dikkat çekicidir. Bu nedenle olası kurşun kaynaklarını belirlemek için ileri çalışmalar yapılmalıdır. Kandaki kurşun düzeyinin genellikle havadaki kurşun düzeyi ile doğru 55orantılı olarak arttığı dikkate alınarak kurşunsuz benzin kullanımı teşvik edilmeli, hava kirliliği ile mücadale programları en kısa zamanda başlatılmalıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kan Kurşun Düzeyi, Çırak, Çocuklar 56
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF THE BLOOD LEAD LEVEL BETWEEN CHILDREN LIVING IN THE CITY OF THE MALATYA, RURAL AREAS AND CHILDREN WORKING AS APPRENTICES Air pollution and leaded gasoline are important sources of childhood lead exposure. Exposure to lead is a threat to children's health in most industrialized societies. We measured blood lead levels of 99 children living in the city of Malatya, 88 in rural areas, and 96 working as apprentices. Mean blood lead levels of children living in Malatya, and working as apprentices were higher than the children living in rural areas (19.9 ug/dl, 21.8 ug/dl, 14.7 ug/dl, respectively, p0.05). Although, Malatya has no risk regarding air pollution, interestingly blood lead levels of all children were greater than 10 ug/dl, with respect to the level determined by Centers for Disease Control and Prevention to result in toxic manifestations. For this reason, the probable lead sources such as lead levels of air, soil, water, and of foods produced in Malatya should be investigated. Considering the direct relationship between blood lead levels and air pollution, unleaded gasoline usage should be encouraged, and lead pollution prevention measures must be taken as soon as possible. KEY WORDS: Blood Lead Level, Child, Apprentice 57