Uçucu madde kullanan çocuklarda wechsler çocuklar için zeka ölçeği (WISC-R) değerlendirme sonuçları
  1. Tez No: 138711
  2. Yazar: MELTEM SERGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
66 ÖZET Bu araştırma 50 uçucu madde kullanan, sokakta yaşayaıuve 50 uçucu madde kullanmayan ve aynı sosoyo-demografik özelliklede bulunan 100 erkek çocukla yapılmıştır.. Her iki gruba Bilgi Formu ve WISC-R uygulanmıştır. Uçucu maddekullanımı olan grup ile uçucu madde kullanmayan :grup bilişsel fonksiyonları, zeka bölümleri ve sosyodemografîk bujgulan açısından karşıiaştınlmıştır. Sosyodemografik açıdan karşılaştırıldıklarında her iki grubun ebeveynlerinin çoğunun hayatta olmadığı, hayatta olan ebeveynlerin eğitim seviyelerinin düşük olduğu, fazla sayıda kardeş sahibi oldukları, çocukların okulu yanda bıraktıkları, sınıfta kalma, ders sırasında dikkat dağılması vekurallara uyma zorluğu çekmektedirler. Uçucu madde kullanan grubun Sözel IQ, Performans IQ ve genel IQ puanları uçucu madde kullanmayan gruba oranla daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY This survey is based on 100 boys. 50 of them are inhalant users and living on the street. The other 50 are not using any inhalant and live on^he street or work on the street. WISC-R test and a questionnaire form has been given to both groups. Both groups has been compared in terms of cognitive functions, IQ, learning disorders and sociodemographic findings. When sociodemographic comparison was made, it was seen that most of the both group's parents were either dead, or have low degree of education. They had too many brothers or sisters, and they quit school at early age. They had a tendency of flunk their classes, attention deficiency and obeying rules. Verbal IQ, performance IQ and general IQ scores of inhalant users are lower than non-users.