İntrautelerin inseminasyon uygulama zamanı ve sayısının gebeliğin oluşumuna etkisi
  1. Tez No: 138726
  2. Yazar: KAZIM GEZGİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NEDİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7.0ZET Son yıllarda infertilite kliniklerinin kullanımında artışa rağmen, infertilite prevalansında bir değişiklik gözlenmemiştir. Yaş ve sosyoekonomik düzey gibi demografik özellikler infertilite oranını etkilemektedir. Genel olarak popülasyorda çocuk doğurma yaşının ertelenmesi, ileri yaşta gebe kalmaya çalışan kadınların oranında artışa yol açmıştır. İnfertilite prevalansı ırk ve etnik kökene göre değişiklik göstermemektedir. Düşük sosyoekonomik düzeydeki gruplarda infertilite oranı daha yüksektir. İnfertilite tedavisinde önemli bir yere sahip olan intrauterin inseminasyon; uygun infertil hastalarda uygulandığında hem sonuçlan açısından hem de maaliyeti açısından oldukça yüz güldürücü bir tedavi yöntemidir. Bizim bu çalışmada amacımız; ovülasyon indüksiyonu uygulanan hastalarda hCG uygulanımı sonrasında intrauterin inseminasyon uygulanma zamanı ve sayısının gebeliğin oluşumu üzerine etkinliğinin araştırılması oldu. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda polikliniğimize başvuran 50 infertil hasta üzerinde prospektif ve randomize olarak yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar iki gruba ayrıldı. 1. gruptaki 25 hastaya ovülasyon indüksiyonu sonrası 10.000Ü hCG uygulanımından 36 saat sonra bir kez intrauterin inseminasyon uygulandı. 2. gruptaki 25 hastaya ise ovülasyon indüksiyonu sonrası 10.000Ü hCG uygulanımından 24 ve 48 saat sonra iki kez olmak üzere intrauterin inseminasyon uygulandı. Her iki grupta aynı oranda olmak suretiyle her iki gruptaki hastaların bir kısmına gonadotropinlerle diğer kısmına ise klomifen sitratla ovülasyon indüksiyonu uygulandı. Her iki grup yaş ortalaması, infertilite süresi, vücut kitle indeksi, ortalama FSH, LH, E2 değerleri ve ovülasyon indüksiyonu ajanları açısından birbirleriyle karşılaştırıldı ve her iki grup arasında anlamlı istatiksel bir farklılık saptanmadı. Çalışmamızda ovülasyon indüksiyonu sonrası uygulanan intrauterin inseminasyon sonuçlarına bakıldığında; 1. gruptaki hastaların 5 'inde gebelik saptanırken ( gebelik oranı hasta başına (%20), siklus başına %10 ), 4620'sinde (%80) hastada gebelik oluşmadı. 2. gruptaki hastaların l'inde gebelik saptanırken ( gebelik oranı hasta başına (%4), siklus başına %1.9 ), 24 'ünde (%96) hastada gebelik oluşmadı. Çalışmaya alınan her iki gruptaki hastalara uygulanan intrauterin inseminasyon sonuçlan birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (P>0.05 ). Sonuç olarak çift IUI uygulamasının aileye getireceği ekonomik yük ve psikolojik travmadan dolayı tek IUI uygulamasının daha doğru olacağı kanaatindeyiz. 47
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY: Although admission to infertility clinics is increased in recent years there is no change infertility prevalance. Demographic properties such as age and socioeconomical level effect infertility ratio. In general since pregnancy age is delayed in the population, there is an increase in the ratio of women who want to be pregnant in older ages. The prevalance of infertility show no difference according to the race and the ethnics. The infertility ratio is higher in the group with low socioeconomical level, intrauterine insemination that has an important role in infertility treatment when used in appropriate infertile patient is a very predictive modality by the aspects of outcomes and costs. Our aim in this study is to investigate the efficiency of intrauterine insemination application time and number after P-hCG application to patients under ovulation induction. The study is carried out in Obstetrics and Gynecology Clinic of Selçuk University Faculty of Meram Medicine outpatient clinics and over 50 infertile patients in a prospective and randomized way. Patient included in the study are divided in to two groups. To 25 patients included in the first group only one intrauterine insemination is applied after giving 10.000 IU hCG following ovulation induction. To 25 patients in the second group after 10.000 IU hCG application following ovulation induction two intrauterine insemination is done after 24 hours and 48 hours of the procedure. With similar ratios in both groups some of the patients had ovulation induction with clomiphene citrate, some with gonadotrophins. Boths group are compared with each other according to the avarage age, the duration of infertility, body mass index and avarage FSH, LH and E2 value and the agents used in ovulation induction. In our study when the resultsof intrauterine insemination applied after ovulation induction are evaluated. In the first group the pregnancy is detected by 5 patients (pregnancy rate per patient is 20%, pregnancy rate per cycle is 10%). In the 20 of the patients (80%) no pregnancy is 48detected. In the second group while pregnancy is detected in 1 patient (pregnancy rate per patient is 4%, pregnancy rate per cycle is 1.9%). In 24 patients (90%) no pregnancy is detected. When the results of intrauterine insemination applied to both group of patients are compared no statistical difference is detected (P>0.05) As a result we concluded that single intrauterine insemination treatment is more reasonable than double intrauterine insemination treatment when the economical cost and the psychological trauma of the patient is considered. 49