Hamilelikte sigara kullanımının maternal fetal hemodinamide meydana getirdiği akut etkiler ve nitrik oksit düzeyleri
The acute effects of maternal fetal hemodynamics and nitric oxide levels in mothers who smoke
- Tez No: 138772
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ERATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Sigara içiminin umbilikal, uterin arter akım hızı dalga formları üzerine akut etkileri çeşitli çalışmalarda incelenmiş olup zıt sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızın amacı sigaranın maternal fetal hemodinamide meydana getirdiği değişiklikleri saptamak ve uterin, umbilikal arter ve OSA' daki değişikliklerin NO düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya 28-33 hafta arası 38 sigara içen gebel dahil edildi. Sigara içiminden 15 dakika önce ve sonra uterin, umbilikal, OSA akım hızı dalga formları kaydedildi. Sigara içiminden önce ve sonra NO ölçümü için venöz kan örneği alındı. Çalışmamızda sigara içimi sonrası ortalama sağ, sol uterin arter, umbilikal arter Pl, Rl, S/D ve NO düzeylerinde sigara içimi öncesine göre bir değişiklik saptamadık. OSA'daki Rl ve S/D değerlerinde sigara içimi sonrası azalma saptadık. Çalışmamızda uterin, umbilikal arter doppler indekslerinde bir farklılık olmaksızın, OSA'de direncin azalmasının fetal kandaki CO düzeyi ile ilgili olabileceğini düşündük. Fetal kanda artmış karboksihemoglobin kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltarak bu etkiyi ortaya çıkarmış olabilir. Uterin arter Doppler indeksleri ile NO arasında, sağ uterin arterde zayıf negatif korelasyon, sol uterin arterde orta düzeyde pozitif korelasyon saptamamız, NO düzeyleri ile uterin arter indeksleri arasında ilişki olmadığını gösterir. Mevcut literatür ve bizim çalışmamızda zıt sonuçların olması, sigara içen annelerin fetuslarındaki akut hemodinamtk değişikliklerin içilen sigaradaki nikotin dozuna bağlı olabileceğini düşündürmekte, ancak bu değişikliklerin sadece nikotinin etkisine bağlı basit vasokonstriksiyon ve vasodilatasyon mekanizmaları ile açıklanamayacağını düşündürmektedir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY The acute effects of smoking on umblical, uterin artery flow velocity waveforms have been examined by various studies and conflicting results have been reported. The aim of our study is to determine the acute changes in maternal hemodynamics that are caused by smoking and to observe the association of the changes in uterine, umblical artery and middle cerebral artery (MCA) with NO levels. 38 women who smoke during pregnancy are included in the study. Their gestational age are between 28-33 week. Uterin, umblical, MCA flow velocity waveforms were recorded 15 minutes before and after smoking. Before and after smoking, venous blood samples were obtained for the NO measurements. In our study we found no difference between the pre and post smoking levels of mean right, left uterine artery, umblical artery PI, Rl, S/D and NO levels. We found decrease in Rl and S/D levels in MCA after smoking. We thought that, the decrease of resistance in MCA without a difference in uterin, umblical artery Doppler indekxes may be associated with increased CO levels in fetal blood, Increased carboxyhemoglobin in fetal blood may lead to this effect by decreasing blood capacity to carry oxygen. Our finding of, weak negative correlation between uterine artery Doppler indexes and NO in right uterine artery and medium positive correlation in left uterine artery shows that there is no significant relation between NO levels and uterine artery indexes. The presence of conflicting results in the current, literature and our study shows that the acute hemodynamic changes in the fetuses of smoking mothers seems like to depend on the dose of nicotine levels but it should not be explained by only simple vasoconstriction and vasodilatation mechanisms. 32