Postterm gebeliklerde servikal sekresyonlarda fosforile insulin-like growth factor binding protein-1 saptanmasının doğum zamanının tahminindeki etkinliği
The efficiency of detecting fosforile insulin-like growth factor binding protein-1 in cervical secretion in postterm pregnancies to estimate the time of delivery
- Tez No: 138771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN ALTUNYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Postterm gebelik ilk olarak 1902 yılında Ballantyne tarafından tanımlanmıştır. Uzamış gebeliğin uluslararası önerilen standart tanımı, ACOG tarafından onaylanan gebelik süresinin son menstrüel periyodun ilk gününden sonra 42 tamamlanmış hafta (294 gün) veya daha fazla olmasıdır. Postterm gebelik insidansı, teşhisinde kullanılan kriterlere bağlı olarak çok büyük oranda farklılık gösterir. Bildirilen oranlar yaklaşık olarak %10 civarında olmakla birlikte %4-14 arasında değişir. Perinatal mortalite (antepartum, intrapartum ve neonatal ölümler) 42 hafta ve üzerinde artmaktadır. En belirgin artış intrapartum ve neonatal periyodlarda görülmektedir. Bu ölümlerin hemen hemen %'ünde neden olarak intrapartum asfiksi ve mekonyum aspirasyonu gösterilmiştir. Özellikle mekonyum mevcut olduğunda, uzamış gebeliklerde intrapartum perinatal risk artmaktadır. Doğum indüksiyonu, sezeryan doğum, makrozomi ve omuz distosisi de belirgin olarak artar. Postterm gebeliklerde gebeliğin sonlandırılması için doğum indüksiyonu uygulanması yada operatif doğum tercih edilmesi konusunda tartışmalar devam etmektedir. Doğum indüksiyonunun ne zaman uygulanacağı yada uygulamaya hangi durumlarda başvurulacağı konusunda klinik uygulamalar farlılıklar göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, doğum indüksiyonuna karar verme aşamasında kullanılabilecek bir test olarak düşünülen, servikal sekresyonlarda fosforile IGFBP-1 saptanmasına dayanan, hasta başında kısa sürede ve kolaylıkla uygulanan testin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Testin pozitif olarak saptandğı hastaların doğuma kadar geçen süreleri indüksiyon yapılsa da yapılmasa da testin negatif olduğu hasta grubundan anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur. Bu nedenle testin pozitif olarak saptanmasının doğum indüksiyonuna karar vermede dikkate alınabilecek, anlamlı bir bulgu olabileceği kanısına varılmıştır. Testin negatif olmasına rağmen doğum indüksiyonu uygulanan grupta mekonyumlu amnion sıvısı saptanan olgu sayısının daha fazla görülmesi (olgu sayısının azlığı nedeniyle istatistiksel değerlendirme yapılmasa da) bu hasta grubunda doğum indüksiyonunun hazır olmayan bir serviksin doğuma 60zorlanması nedeniyle fetal distres riskini arttırmış olabileceği şeklinde yorumlanabilir. Ancak, daha fazla sayıdaki hasta populasyonunda yapılan çalışmalar ile bu yorumun desteklenmesi gerekmektedir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postterm pregnancy is defined by Ballantyne in 1902. The standard internationally recommended definition of prolonged pregnancy, approved by the American College of Obstetricians and Gynecologists (1997), is 42 completed weeks (294 days) or more from the first day of the last menstrual period. Frequency of postterm pregnancy varies greatly depending on the criteria used for diagnosis, and reported frequencies range from 4 to 1 4 percent with an average of about 10 percent. All components of perinatal mortality (antepartum, intrapartum and neonatal deaths) increase at 42 weeks and beyond. This increase in perinatal mortality occurs mainly in the intrapartum and neonatal periods. Intrapartum asphyxia and meconium aspiration were implicated in almost three fourths of these deaths. Perinatal mortality increase especially when meconium stained amnion is determined. Labor induction, cesarean delivery, macrosomia, and shoulder dystocia also significantly increase in postterm pregnancy. The proper way of termination of pregnancy (induction of labor or cesarean delivery) in postterm pregnant is still controversial. The clinical applications of the timing and indications of labor induction vary greatly. The aim of this study is to determine the effectiveness of a bed-side test (which is based on determination of fosforilized form of IGFBP-1 in cervical secretions) for evaluating the chance of a successful labor induction. The mean durations between the test and delivery were found significantly lower in postterm pregnant with positive partus tests whether the induction of labor performed or not. According to this data we thought that a positive partus test may be considered as a significant marker for the decision of labor induction. We determined more cases of meconium stained amniotic fluid in group of pregnant induced although partus test is negative (statistical analysis had not performed because of the low number of cases). According to this data it may be speculated that to perform of labor induction with a negative partus test may 62increase the fetal asphyxia due to the unfavorable cervix. However, it is clear that this comment needs to be supported by new studies with higher number of cases. 63