Akhisar (Manisa) güneyinin killeri ve ekonomik önemi
Clays of southern Akhisar (Manisa) and their economic importance
  1. Tez No: 138787
  2. Yazar: ESRA ÖZBEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Geçen yüzyıllarda killer seramiklerde ve bina yapım malzemelerindeki özellikleri için kullanılmaktaydı. Bu yüzyılda killer, plastikler ve yiyecek maddeleri gibi ürünlerde ana malzeme olarak endüstriyel teknolojinin önemli bir parçası oldular. Ayrıca son kullanım alanları yağlan ağartmak ve içeceklerdeki istenmeyen renkleri uzaklaştırmak olmuştur. Bu kullanım alanları sepiyolit-palygorskit ve şişen killerin ayrıcalıklı absorbsiyon özelliklerinin sonucunda ortaya çıkmaktadır. 21. yüzyılda killer, birçok endüstri dalında kullamlmaktadır. Kil hammaddeleri, kil minerallerinin türüne, bulunuş oranına ve birlikte bulunduğu diğer minerallerle ilişkisine göre değişik kimyasal özelliklerinin yam sıra çok değişik fiziksel özelliklere de sahiptir. Killer, bileşimlerinde 'safsızlık' olarak bilinen diğer mineralleri de değişik oranlarda içermektedir. Kil mmerallerinin kristal yapısındaki katyonlar çözeltideki katyonlarla yerdeğiştirme özelliğine sahiptir. İyon değiştirme kapasitesi sayesinde gaz halindeki 02, N2, NH3, SO2, H2S gibi molekülleri çözeltilerdeki su ve benzeri maddeleri adsorbsiyonla yüzeyine bağlayabilmektedir. Bazen bu özellikleri asit aktivasyonu ile daha yüksek yüzey alam yaratılarak artırılmaktadır. Bu özelliği kilin gıda endüstrisinden, ilaç endüstrisine ve kirleticileri bünyesinde tutabilmesinden dolayı atık deposunda kullanımına kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır. Killerin ekonomideki bu önemi gözönüne alınarak; bu çalışma, Akhisar (Manisa)' m güneyinde gözlenen killerin özelliklerini belirlemek için yapılan araştırmaları kapsamaktadır. Bu amaçla; alman kil örneğinin X-Ray difraktometre çekimleri ve kimyasal analizleri yapılarak mineralojisi belirlenmiş, Andreassen deneyi ile birlikte kil boyutu olan 2 um' dan küçük tane boyu saptanmıştır. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) fotoğraflarıyla killerin fiziksel görünümleri izlenmiştir. Ayrıca kil örneği asit ile aktifleştirme işlemine tutulmuş ve kilin belirli asit yüzdelerindeki şişme miktarı ölçülmüştür. Alman örneğin simektitçe zengin oluşu ile birlikte simektit içeren killerin ticari adı olan bentonitin ekonomimizdeki yerine değinilmiş; üretim yerleri, rezervleri, ithalat ve ihracattaki konumu rakamlarla belirtilerek, bu tip killerin ülkemizdeki ekonomik durumuyla dünyadaki konumu değerlendirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In past centuries clays were used for their properties in producing building materials and ceramics. In this century, clays have become an important part of industrial technology as major constituents in products such as plastics and foodstuffs. Also, more recent uses have been to clarify oils, to clean away unwanted colors in beverages. These uses areas are result of the preferential absorption characteristics of swelling clays and sepiolite-palygorskites. In the twentieth century clays have use in many industries. These uses depend upon the special properties of the clay particles. Their chemical properties are used in many ways, as are their grain size and shape properties. Clays have different chemical and physical properties, according to species of clay minerals, their existing ratios and relationship with other minerals that are been together. Clays include in their structure at different rates other minerals that are known“impurity”and they have exchange cations. By means of ion exchange capacity, clays bond molecules in gase state like O2, N2, NH3, SO2, H2S on their surface by adsorbtion. Sometimes, this properties can be increased surface area by acid-activation. This attribute of clays provides wide usage areas from food and medicine industry to waste stock because it can hold polluted materials in structure. Owing to this impotance of clays in economic area, this thesis includes investigations about clays which are seen in the study area that is located in the south of Akhisar (Manisa). X-Ray diffactometer of the clay sample was taken and chemical analyses was done. Also the sample has got treatment with acid activation and was measured swelling amounts at determinate acid percents. It was found out that grains of clay size which is less than 2 um by Andreassen experiment. Morphological image of clays were followed with scanning electron microscope (SEM). Because of the sample is smectite-rich, importance in the economic area of bentonite, which is trading name of clays that include smectite, was mentioned. Production places, reserves, conditions in export and import trade of bentonites are given by numbers. This study also includes the position of bentonites both in Turkey and the world economy. Ill