Batı Anadolu'da üretilen tavukçuluk araç ve gereçlerinin irdelenmesi
- Tez No: 10309
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
6- ÖZET Araştırma Batı Anadolu'da tavukçuluk araç ve gereçleri üreten firmaların üretmiş oldukları kafes, folluk, yemlik ve sulukları tip, standart boyut ölçülerinin belirlenmesi, sorunlarının ortaya çıkarılması yönelik olarak yapılmıştır. Araştırma tavukçuluk ekipman sektörü içinde çeşitli ve miktarca yoğun üretim kapasitesine sahip İstanbul, İzmir; Bursa ve Akhisar/Manisa illeri içinde kalan kafes, folluk, yemlik ve suluk üretim kuruluşlarında yürütülmüştür. Veri toplama iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada bölgedeki tüm tavukçuluk ekipman sanayi ile ilgili kuruluşlardan alınan bilgilerle (firma çeşitleri ve yerleri) saptanmıştır. İkinci aşamada ise üretimin yapıldığı firmalarda araştırmanın amacına uygun ölçüm, gözlem ve işletme yöneticileri ile anket yapılmıştır. Elde edilen bu veriler konu ile ilgili literatürün ışığı altında irdelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir. 1- Araştırma bölgesinde ilgili firma sayısı 16, üretim çeşidi 29, üretilen araç çeşide 53 adettir. 2- Üretim sistemlerinin % 31 'ini kafes sistemleri, %24,1 ini suluk sistemleri, %27,6 sını yemlik sistemleri, %17,2 sini folluk sistemleri oluşturmaktadır. 3- İstanbul'da suluk sistemleri üretimi %33, İzmir' de kafes sistemleri üretimi %58, Bursa'da yemlik sistemleri üretimi %44,5 çoğunluktadır. Akhisar/Manisa'da ise sadece kafes sistemleri üretimi vardır. 4- Kafes sistemlerinde firmaların üretim çeşitliliği dağılımı“B”tipi Batarya'da %40, yarı kaliforniya'68 da %20,“A”tipi. Batarya'da %13, 3 büyütme ve geliştirme kafeslerinde %20 oranındadır.. 5 - Firmaların folluk üretim çeşitliliği dağılımı bireysel folluklarda °/o83,3,kapanlı folluklarda %16,7 dir. 6- Firmaların yemlik sisteminde üretim çeşitliliği dağılımı oluk tipi uzun yemliklerde %26,3 Bantlı ve oluklu zincirli, otomatik yemliklerde %15, dikli ve oluklu zincirli otomatik yemliklerde %5,3, borulu ve helezonlu otomatik yemliklerde %15,8, galvenizli saç dairesel askılı yemliklerde %26,3, plastik dairesel askılı yemliklerde %10,5 tur.7.- Suluk sisteminde firmaların üretim çeşitliliği dağılımı dairesel depolu-alüminyum civciv suluklarinde %15,8, plastik, dairesel-depolu civciv suluklarında %15, 8 dairesel-depolu galvenizli saç tavuk suluklarında %15,8, dairesel-otomatik, plastik tavuk suluklarında %15,8. Damla otomatik suluklarda %15,8, Damlalı kap otomatik suluklarda °/o 15,8, kap tipi otomatik suluklarda %7,72 dir. 8-Firmalar incelenen araç ve gereçler dışında diğer tavukçuluk sektörü ile ilgili üretimlerde de bulunmak tadır. 9_ Kafes sistemlerinde standart boyutlar (genişlik, derinlik, yükseklik; genelde literatüre uygun bulunmuştur. Büyütme ve geliştirme tipi kafeslerde yükseklik literatür den düşük, genişlik ve derinlik uyumlu bulunmuştur. 10- Bireysel.folluk gözünde genişlik ve derinlik çoğunlukla uyumlu yükseklik literatürden yüksek bulunmuştur. 11- Yemlik ve suluk sistemlerinde birim uzunluk (adet) için önerilen faydalanabilir tavuk sayısının genelde yüksek tutulduğu saptanmıştır.12- Yemlik sisteminde genelde kenar kurumu uzunluğu yeterli değildir. Artırılması gerekir.13- Kafes sisteminde oluklu yemlikler genelde literatüre uyumludur.14-Alüminyum dairesel depolu civciv sağlığı tavuk sağlığına zararlı olduğu için kullanılmamıştır.15- Kümes ve kafes taban alanından yemlik ve suluk sistemlerinden optimum faydalanmak için tavuk sayısına ve tipine bağlı olarak uygun ve tip ve sahip kafes yemlik ve sulukları kullanmak gerekir. Tavukçuluk ekipman firmaları tavukçulukta gereksinim duyulan araç ve gereçleri karşılayabilecek ve ihraç edebilecek üretim çeşitleri ve miktarları ile bir endüstri haline gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
70 STMIAHX This work has been carried out to determine the typen, sha pes, stand art sizes of poultry cages lpying nest, Boeder and waterer system, to set the quality le rel. of this oquiui ent, to find out' the problems encountered in Wost. natolia poultry e- quipment production. The investigations have been performed in the establishment, engaped in poultry equipment productions (poultry cayes, laying nest, feeder and waterer systems) in the cities having -valors and deep quantity productuon capaties, namely in İstanbul, İzmir Bursa and Akhisar/Manisa. The data has been gathered basically in. two: stages. In the first stage, the in formantion from all the firms in the poultry equipment industry in the specified reglon have been collected and organized. Later in the second stf'ge, obser retions measu rements been done in the urodaieer coppnies and a series of in terviews ha e been performed with the managers of the firms. Finally the results were discussed under light of the literature. The results obtained are brieflu discussed below-j- 1. The number of related firms is 16, the number of produc tion types is 29, the number of equipment type produced is 53, in the investigated region. 2. The items composing the production systems ay be slassified as follows: Poultry cage systems 31% Poultry waterer systems 24,1% Poultry feeding srystems 27,4 Poultry laying nest systems 17.2% 3. In Istanbul poultry waterer systems production (33%), in İzmir.poultry cage systems production (58%)in Bursa poultry feeder systems production (44,5%) is dominant In Akhisar ('Manisa there is only poultry cage, systems production. 4. In poultry cage systems, the type of production of the firms:“B”type vertical cage type 40%Semi stepped type 205“A”type vertical cage type 13,3% Fully stepped type 6,7% Grow-breeding cages typ 20% 5- The typed. of production distribution of the firms for poultry laying nest. Singler iayingrfteetimo 83,3% Trapped laying nest 16,7% 6- In the poultry feeder systems the typo of product ion distribution of the firms.71 long-corrugated iron feeers 26,3% Automatic: disic-corrugated iron chain feeders 5,3% Automatic palletized-corrugeted iron chain feeders 15% Automatic tube and spiral( corn-tine) feeders 15,8% Galvenized iron-plat e-circler feeders 26,3% Plastic-circler feeders 10.5% 7. In poultry waterer systems, the type of production of the finis: Aluminium- chick (tank) waterer 15,8% Plastic-chick (tank) waterer 15,8% Galvenized sheet iron-hen (tank) waterer 15,8 % Plastic-circter-hen ( automatic) waterer 15,8% Nipple waterer 15,8 % Cup waterer 7,7 % Hippie-cup waterer 15,8%, 8. Besides the inves tigate poultry equipments, firms en gage also in the production of other items related to poultry sector. 9. In hen cages, the average cage size ha ve been found to be compatible with the literature. (Floor area in cages) In grow-breeding cages the average heigth of cages has been fo und to be hingher than the value found in the literature. 10. In laying nest-hole for the average nest-hole s ise, the average height of nest-hole has been found to be higher than the valve found in the literature the average width depths have been found to be literature. 11. In feeder and waterer systems the provided nit length is not ooi potible with the recomrıendedlıhenhnuhibey. 12. In feeders the edge-bend length has "been found to be in sufficient. It is the inerease necessary. 13. In cage systems, corrupated feeders, the general have been found to be compatible the liteatüre. 14. Aluminium circler(tank) chick waterer harfull be for poultry health is not use. 15. Poultry capes feeder ana waterer is the compatible type and number use (to derive a profit from poultry house, capeö, floor area in capes, feeder and waterers) The poultry equipment firms with the griwing production types, amounts nad export capacity have an industry which co uld supply the equipment needed and demanded in this field..