Yarı-rijit bağlantılı çerçevelerin dinamik analizi
Dynamic analysis of semi-rigid connected frames
- Tez No: 138796
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Yapıların imalatı sırasında yada sonradan yapılan hatalar sebebi ile, kolon kiriş birleşim noktalarının davranışı yan-rijit düğüm noktası davranışını gösterebilmektedir. Yüksek lisans tezinde, bir bilgisayar programı kullanılarak yan-rijit bağlantılı çerçevelerin dinamik tepkisi araştırılmıştır. Bağlantıların esnekliği dönmeye ve ötelemeye karşı lineer elastik yaylarla modellenmiştir. Aynı geometri ve kesit alanlarına sahip ; rijit ve yan-rijit çerçevelerin davranışı kıyaslanmıştır. Çerçevelerin gerçek davranışını simgeleyerek, azaltma katsayılan ve yanal rij itlik değerleri her bir çerçeve için hesaplanmıştır. Çerçevelerin dinamik özellikleri hesaba katılarak, 13 farklı çok katlı çerçevenin tepki karakteristikleri modal nitelikleri referans alınarak kıyaslanmıştır. Çalışma, bağlantı esnekliğinin titreşim periyotlanm özellikle daha düşük modlarda arttırma eğiliminde olduğunu göstermekte olup, bağlantı esnekliği titreşim frekanslarının azalmasına sebep olmaktadır. Anahtar sözcükler : Yan-rijit, azaltma katsayısı, dinamik analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Faults occured during the construction of a structure or later makes a behavior of column-to-beam connections seem to be a behavior of a semi-rigid connection. In the M.S. Thesis, the dynamic response of semi-rigid connected frames were investigated by using a computer programme. The connection flexibility was modelled with rotational and lateral rigid linear elastic springs. Behaviors of rigid and semi-rigid frames, having the same geometry and cross-sections, were compared. The reducing coefficients and the lateral rigidity values, representing the real behavior of frames, were calculated for each frame. Accounting for the dynamic properties of frames, the response characteristics of 13 different multi-story frames are compared with reference to their modal attributes. The study indicates that the connection flexibility not only tends to increase the vibration periods,especially in lower modes, but also causes vibration frequencies decrease. Keywords : Semi-rigid, reducing coefficient, dynamic analysis