Application of a novel energy dissipation beam-column connector in precast structures
Prekast yapılara özgün bı̇r enerjı̇ sönümleyici kı̇rı̇ş-kolon bağlantısının uygulanması
  1. Tez No: 872964
  2. Yazar: ALİ BERK BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ATALAY OYGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, iki farklı moment aktaran kiriş-kolon bağlantısına sahip dört tip prekast betonarme çerçevenin sismik performansı ve çevrimsel yükleme davranışı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bunlardan ilki TBDY'de ıslak bağlantı olarak tanımlanan ve yaygın olarak kullanılan moment aktaran bağlantıdır. İkinci bağlantı tipi ise ACPH (Artificial Controllable Plastic Hinge) olarak bilinen ve tekrar kullanılabilir plastik mafsal konsepti ile ilgili referans çalışma olarak alınmıştır. Değiştirilebilir plastik mafsal olarak bilinen bu bağlantının amacı, betonarme bileşenleri özel bir bağlantı bölümünde tutarak depreme bağlı plastik deformasyonlardan korumaktır. Depremden sonra kopan bağlantıların onarılması mümkün olacak ve böylece bina normal şekilde çalışmaya devam edebilecektir. Geliştirilen yöntemin bir diğer avantajı da sökülüp takılabilir olması, böylece tamamlanmış bir yapının istenildiğinde sökülmesine, taşınmasına ve yeniden monte edilmesine olanak sağlamasıdır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, prekast betonarme yapılar kısaca tanıtılmış ve en çok kullanılan moment aktaran kiriş-kolon bağlantıları, avantaj ve dezavantajları belirtilerek açıklanmıştır. Daha sonra Türk deprem yönetmeliğinde yer alan prekast yapı bağlantı tipleri tanıtılmıştır. Tez kapsamında, analitik çalışma için Türk Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen MAB1 tipi bağlantı kullanılmıştır. Daha sonra, bu tezin amacı, kapsamı ve değiştirilebilir mafsal bağlantıları ile ilgili literatür taraması açıklanmıştır. Birinci bölümün sonunda Yuan (2022) tarafından yapılan“Performance coordination design method applied to replaceable artificial controllable plastic hinge for precast concrete beam-column joints”isimli çalışma daha detaylı olarak açıklanmıştır. Tez kapsamında, analitik çalışma için bu makale referans olarak seçilmiştir. Bu tasarım felsefesi kapsamında güçlü bağlantı/zayıf bileşen yapısal tasarımı fikri yer almaktadır. Hasar mekanizmasının ve göçme modunun kararlı, düzenli ve kontrol edilebilir olmasını sağlamak için ACPH'nin uç kirişten daha düşük bir eğilme kapasitesine sahip olması önerilmektedir. Bağlantının moment tasarımı referans makalede verilen denklemlere göre gerçekleştirilmiştir. Referans makaleye göre, λ değerinin 0.9'un altında tutulması tavsiye edilmektedir. λ değeri 0.9'dan küçük olduğunda, bu durum ACPH performansının beton bileşenlerden daha zayıf olduğunu ve yapısal deformasyonun esas olarak ACPH'de yoğunlaştığını göstermiştir. λ değeri yaklaşık 1 olduğunda, ACPH histerezis döngüsünün alanı giderek büyümüştür. Yüklemeye maruz kalan ACPH ve beton bileşenler yapısal deformasyona katılmış ve histerezis döngülerinin Z şekli kademeli olarak spindle şekline dönüşmüştür. Beton bileşenler λ arttıkça hassas bir bölüm haline gelmektedir. İkinci bölümde öncelikle ABAQUS yazılımının detayları ve Beton Hasarlı Plastisite (CDP) hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, ABAQUS yazılımında model geometrileri, malzemeler, etkileşimler, yükleme, sınır koşulları ve ağ gibi parametreler dikkate alınarak referans makalenin modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra sonuçlar, modelin doğru çalıştığını göstermek için makale ile karşılaştırılmıştır. Bu bölümde modelleme ile ilgili detaylar şu şekildedir; betonarme elemanlar ve çelik birleşim elemanları ABAQUS yazılımı içerisinde modellenmiştir. ABAQUS yazılımı, malzemelerin doğrusal olmayan etkilerini ve bozulma etkilerini dikkate almamızı sağlayan Beton Hasarlı Plastisite (CDP) modelini kullanmaktadır. Beton ve çelik mafsal elemanları için geometrik şekiller üç boyutlu (3D), deforme olabilir, katı ve ekstrüzyon olarak modellenmiştir. Takviye çelikleri 3D, tel ve düzlemsel olarak seçilmiştir. Malzeme özellikleri için kullanılan beton modeli Popovics (1973) tarafından geliştirilen Popovics basınç gerilme-şekil değiştirme modelidir ve betonun çekme gerilmesi davranışını temsil etmek için Nayal ve Rasheed (2006) tarafından modifiye edilmiş bir çekme donatısı modeli seçilmiştir. Donatı çeliği ve çelik mafsal elemanları gerilme-plastik şekil değiştirme olarak yazılıma girilmiştir. Doğru sonucu elde etmek için bir diğer önemli parametre ağdır, beton malzemeler ve ACPH için C3D8R seçilmiştir. Bu seçim ile beton 8 düğümlü bir 3D eleman olarak tanımlanmıştır. Çelik donatılar için T3D2, 2 düğümlü doğrusal bir 3D malzeme olarak seçilmiştir. Referans makalenin test düzeneğinde λ=0,3 için bir tasarım yapılmış ve deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Buna göre ABAQUS modelini kalibre etmek için bu λ değeri kullanılarak model kalibre edilmiş ve histerezis eğrileri karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, ACPH tipi bağlantının diğer bağlantı türlerinden öne çıkan özelliklerini değerlendirmek için çerçeve tasarımları yapılmıştır. Çerçeveler kat ve açıklık sayısına bağlı olarak 4 farklı tipten oluşmaktadır. Bunlar bir kat-bir açıklık, bir kat-iki açıklık, iki kat-bir açıklık ve iki kat-iki açıklıktır. Tasarımda kullanılacak kolon ve kiriş elemanları boyutlandırılmıştır. 1.8m kolon yüksekliği ve 3m kiriş uzunluğu referans makalede de aynı boyutlar kullanıldığı için alınmıştır. Ancak çerçeve boyutları gerçek saha uygulamasına göre yükseklik ve uzunluk olarak daha küçüktür. Bunun nedeni ABAQUS yazılımında yapılan analizlerde veri depolama ve analiz süresi gibi nedenlerden dolayı gerçek uygulamalar ile analiz yapmanın fizibıl olmamasıdır. Bu nedenle elde edilen sonuçlar buna göre değerlendirilmelidir. Kiriş ve kolon toplam 4 tip çerçeve için boyutlandırılmıştır. Seçilen kolon ve kiriş donatıları hepsi için ortaktır. Kolonun eksenel yük kapasitesinin %15'i kadar bir kuvvet kolonun üst kısmına uygulanır. Kolonun kirişten daha güçlü olduğu kontrol edilmiştir. Kolon ve kiriş özelliklerine karar verildikten sonra ACPH için moment ve kesme tasarımı yapılmıştır. Çerçevelerin tasarımı için λ değeri 0,45 iken, referans makale kalibrasyonu 0,3 λ değerine sahipti. Bu doğrultuda, λ değeri arttıkça histerezis eğrisi davranışının değişmesi mümkündür. Sonuç olarak, ABAQUS yazılımında 4 ACPH ve 4 ıslak bağlantı tipi çerçeve olmak üzere 8 çerçeve modellenmiştir. ABAQUS eleman geometrisi ve malzeme modeli oluşturma kısımları bölüm 2'de anlatıldığı gibi, bu bölümde de aynı yöntem kullanılmıştır. Adım modülünde her bir çerçeve analizi için 3 farklı prosedür uygulanacaktır. Bu tez kapsamında bu prosedürler periyot hesabı için“frekans”, doğrusal olmayan dinamik analiz için“dinamik implicit”ve çevrimsel deplasman yüklemesi için“statik general ”dir. Çözüm adımları belirlendikten sonra“Edit Field Output”bölümünden istenilen veriler seçilerek çözüm çıktılarında hangi verilerin olacağı seçilir. Frekans analizleri için çıktılar çerçeve frekansıdır. Dinamik implicit analizler için çıktılar base shear, DAMAGEC, DAMAGET, SDEG, PE ve S'dir. Statik general analizler için çıktılar base shear ve roof displacement'dir. Bundan sonra“interaction”modülünde“assembly”bölümünde birleştirdiğimiz elemanların birbirleriyle temas ettikleri yüzeylerde nasıl bir bağlantı kuracakları seçilir. Diğer bölümde ise modellerin yükleme durumları ve sınır koşulları tanımlanır. Frekans analizi için tüm kolon alt yüzeyleri sabit olarak tanımlanmalıdır. Deprem durumunda ivmenin uygulandığı yön serbest bırakılmalıdır. Deprem ivmeleri kolon alt yüzeylerine uygulanır ve tüm modele yerçekimi yüklemesi uygulanarak doğrusal olmayan dinamik analiz adımları tamamlanır. Çerçeve modellemesini tamamlamak için elemanlarda ağ sistemi oluşturulmuştur. Beton malzemeler ve ACPH için C3D8R seçilmiştir. Bu seçim ile beton ve ACPH 8 düğümlü bir 3D eleman olarak tanımlanmıştır. Çelik Donatılar için ise 2 düğümlü doğrusal 3D malzeme olarak T3D2 seçilmiştir. Bu bölümde bahsedilen bir diğer konu ise çerçevelere uygulanacak deprem kaydının seçimidir. Seçilen deprem kaydı Maraş Depremine aittir. Ancak, analiz süresinden tasarruf etmek amacıyla, deprem kaydında ivmenin en yüksek değere ulaştığı bölge olan 70. ve 80. saniyeler arasındaki ivmeler analiz için seçilmiştir. Seçilen deprem kaydı, çerçevelerin tasarımında kullanılan spektrum değerini aşmıştır. Bu da sismik analizde çerçeve hasarlarının daha net görülmesini mümkün kılmıştır. Çevrimsel yük analizi için çerçevelere %5,6 dönme oranına ulaşan bir yatay deplasman yüklemesi uygulanmıştır. Dördüncü bölüm olan tartışma bölümünde, 3. bölümde bahsedilen çerçeveler deprem kaydına ve çevrimsel yer değiştirme yüklemesine tabi tutulmuştur. Daha sonra sismik performansları incelenmiş ve tartışılmıştır. Frekans analizleri sonucunda çerçevelerin periyot değişimleri hesaplanmıştır. ACPH sayesinde tüm çerçevelerde periyot artışı olduğu görülmüştür. Çerçeve tipleri arasında kat sayısındaki artışın periyot değişimini, açıklık sayısındaki artışa göre daha fazla etkilediği görülmüştür. Dinamik implicit analizler sonucunda zamana karşı taban kesme, basınç hasarı, çekme hasarı, SDEG (skaler rijitlik bozulması), PE (plastik şekil değiştirme) ve S (von mises gerilmesi) değerlendirilmiştir. Taban kesme sonuçları incelendiğinde, ACPH sayesinde tüm çerçevelerde bir azalma gözlenmiştir. Periyot değişiminde olduğu gibi en yüksek etki kat sayısı artışında gözlenmiştir. Taban kesmesi için bir diğer sonuç ise ACPH kullanımının orta kolonun taşıdığı taban kesmesini oransal olarak azaltması ve diğer kolonlarla daha dengeli bir dağılım sağlamasıdır. Diğer analiz sonuçları için şunlar söylenebilir: Deprem sırasında hem RC hem de ACPH çerçevelerin kolon tabanında hasar meydana gelmiştir. Tüm çerçevelerin kolon alt yüzeylerinde hasar dolayısıyla plastik mafsallar oluşmuştur. Bundan dolayı kolon alt bölgesinde oluşan plastik mafsallar ayrı bir çalışma konusu olarak araştırılmalıdır. Kirişlerde meydana gelen hasarla ilgili olarak, RC çerçevelerde kirişlerin kolon yüzüne yakın bölgesinde hasar meydana gelmiştir. İki açıklıklı durumda, çerçevelerin ortasındaki kiriş-kolon birleşim bölgesinde de hasarlar meydana gelmiştir. ACPH çerçevelerde, kirişlerde meydana gelen hasar ACPH'nin enerji sönümleme plakası bölgesinde yoğunlaşmış ve bu da betonarme elemanlarda meydana gelen hasarı önemli ölçüde azaltmıştır. ACPH kullanımı, değiştirilebilir bağlantı kullanımının felsefelerinden biri olan hasarsız orta kirişlerin elde edilmesine katkıda bulunacaktır. Son olarak, süneklik ve yapısal sistem davranış katsayısı için tekrarlı deplasman analizi sonuçları elde edilmiştir ve bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu tez kapsamında akma deplasmanı, varsayılan bilineer şeklin dengelenmesi ile elde edilmiştir. Nihai yer değiştirme için, betondaki basınç gerilmesinin veya herhangi bir yapı elemanında enine donatının kırılması veya burkulmasının meydana geldiği noktaya karşılık geldiği varsayılarak, maksimum taban kesme kapasitesinin genellikle %10 veya %20 oranında azaldığı noktadan nihai yer değiştirme elde edilebilir. Ancak, bu tezde nihai yer değiştirme için maksimum taban kesme kapasitesi azaltılmamış ve nihai yer değiştirme maksimum taban kesme kapasitesi ile eşleştirilmiştir. Elde edilecek sonuçların bu doğrultuda değerlendirilmesi tavsiye edilir. Çünkü bağlantının yarı rijit veya rijitliği konusunda güvenli tarafta kalınması tercih edilmiştir. Sonuçlara göre ACPH'nin süneklik üzerindeki etkisi çerçeve 1B2S'de ortalama %47.5, çerçeve 2B2S'de ise ortalama %57.3'tür. Bu tip bir bağlantı için yapısal sistemin davranış katsayısı (R) için 3.90 ile 4.52 arasında bir değer kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu analitik çalışma sonucunda, prekast yapılarda değiştirilebilir mafsalların kullanımı farklı çerçeve tiplerinde incelenmiş ve karşılaştırmalı veriler sunulmuştur. Elde edilen verilere göre, prekast yapılarda değiştirilebilir mafsal kullanımı deprem sonrasında yapı elemanlarında meydana gelen hasarı en aza indirmiştir. Yapının sünekliğini artıracağı gösterilmiş ve yapısal sistemin davranış katsayısı için bir öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which is prepared as a master thesis, seismic performance and cyclic loading behavior of four type precast reinforced concrete frames with two different type of moment resisting beam to column connection is investigated comparatively. The first one is the widely used moment resisting connection that is defined as wet connection in TBDY. The second connection type is known as ACPH (Artificial Controllable Plastic Hinge) that is taken as reference study about repleaceable plastic hinge concept. The goal of this connection, known as an replaceable plastic hinge, is to defend reinforced concrete components from earthquake related plastic deformations by keeping them in a specialized connecting section. It will be possible to repair the broken connections after the earthquake so the building can keep on operating normally. Another advantage of the developed method is that it is disassemblable and removable, allowing a completed structure to be dismantled, transported and reassembled when desired. The study is consist of five major sections. In the first section, precast reinforced concrete structures are introduced briefly and most used moment resisting beam to column connections is explained with mentioning advantages and disadvantages of them. Then the precast structure connection types included in the Turkish seismic design code are introduced. Within the scope of the thesis, MAB1 type connection, which is mentioned in Turkish Seismic Code, is used for analytical study. After that, the aim and scope of this thesis and literature review on replaceable hinge conncections are explained. At the end of first section, the paper which is named as“Performance coordination design method applied to replaceable artificial controllable plastic hinge for precast concrete beam-column joints”by Yuan (2022) are explained in more detail. Within the scope of thesis, this paper are chosen as reference for analytical study. An idea of strong joint/weak component structural design is covered by this design philosophy. It is recommended that the ACPH have a lower bending capacity than the end beam to ensure that the damage mechanism and failure mode are stable, regular, and controllable. Moment design of the connection was performed according to the equations given in the reference article. According to the reference article, it is recommended to keep λ below 0.9. When λ value were less than 0.9, This indicated that the ACPH performance was weaker than that of the concrete components, and the structural deformation was mainly concentrated at the ACPH. When λ were about 1, the area of the ACPH hysteresis loop gradually grew. The ACPH and concrete components subjected to loading participated in the structural deformation, and the Z-shape of the hysteresis loops gradually changed to spindle-shaped. The concrete components became a vulnerable section as λ increases. In the second section, first of all, details of ABAQUS software and information about Concrete Damaged Plasticity (CDP) are given. Then, modeling of reference article is performed in ABAQUS software by considering parameters such as model geometries, materials, interactions, loading, boundary conditions and mesh. Then the results are compared with article to show that the model works correctly. In this section details about modeling are as follows; reinforced concrete elements and steel joint elements are modeled within the ABAQUS software. ABAQUS software uses the Concrete Damaged Plasticity (CDP) model, which allows us to take into account nonlinear effects of materials and degradation effects. The geometric shapes for concrete and steel hinge elements are modeled as three-dimensional (3D), deformable, solid and extrusion. Reinforcement Steels are selected as 3D, wire and planar. For the material properties, the concrete model used is the Popovics compressive stress-strain model for concrete by Popovics (1973) and a modified tensile reinforcement model by Nayal and Rasheed (2006) is chosen to represent the tensile stress behavior of concrete. Reinforcement steel and steel hinge elements have inputted to software as a stress-plastic strain. Another important parameter to get the right result is the mesh, C3D8R was selected for concrete materials and ACPH. With this selection, concrete is defined as a 3D element with 8 nodes. For steel reinforcements, T3D2 is selected as a linear 3D material with 2 nodes. In the test setup of the reference article, a design was made for λ=0.3 and an experimental study was performed. Accordingly, in order to calibrate the ABAQUS model, the model was calibrated using this λ value and the hysteresis curves compared. In the third section, frame designs are made to evaluate the characteristics of the ACPH type connection that stand out from other connection types. The frames consist of 4 different type that depends on number of storeys and bays. These are one bay-one storey, one bay-two storeys, two bays-one storey and two bays-two storeys. The column and beam elements to be used in the design are dimensioned. 1.8m column height and 3m beam length were taken because the same dimensions were used in the reference article. However, the frame dimensions are smaller in height and length than the actual field application. The reason is that it is not feasible to analyze with real applications due to reasons such as data storage and analysis time in the analysis performed in ABAQUS software. Therefore, the results obtained should be evaluated accordingly. Beam and column are dimensioned for a total of 4 types of frames. The selected column and beam reinforcement is common for all of them. A force of 15% of the axial load capacity of the column is applied to the top of the column. It is checked that the column is stronger than the beam. After deciding on the properties of the column and beam, moment and shear design for ACPH was performed. The λ value for the design of the frames was 0.45, while the reference article calibration had an λ value of 0.3. In this direction, it is possible that the hysteresis curve behavior may change as the λ value increases. As a result, 8 frames including 4 ACPH and 4 wet connection type frames were modeled in ABAQUS software. As ABAQUS element geometry and material model creation parts are discussed in section 2, the same method is used in this section. In the Step module, 3 different procedures will be applied for each frame analysis. Within the scope of this thesis, these procedures are“frequency”for period calculation,“dynamic implicit”for nonlinear dynamic analysis and“static general”for cyclic displacement loading. After the solution steps are determined, the desired data is selected from the“Edit Field Output”section to select which data will be in the solution outputs. The outputs for frequency analyses is frequency of frames. The outputs for dynamic analyses are base shear, DAMAGEC, DAMAGET, SDEG, PE and S. The outputs for cyclic analyses are base shear and roof displacement. After that, it is selected how the elements that we combine in the assembly section will establish a connection on the surfaces they come into contact with each other. In the other section, loading states and boundary conditions of the models are defined. For frequency analysis, all column bottom surfaces should be defined as fixed. In case of earthquake, the direction in which the acceleration is applied should be left free. Earthquake accelerations are applied t