Dünyada yaşanan çevre hareketleri bağlamında Türkiye'de çevre siyasaları ve özel çevre koruma kurumlaşması
Environmental policies influenced by worldwide environmental trends and the institutionality of the special coservated areas in Turkey
  1. Tez No: 138799
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALTINÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
11 ÖZET Son dönemlerde çevre sorunları geldikleri boyutlar itibarıyla giderek daha çok tartışılır hale gelmişlerdir. Bu sorunları nedenleyen etkenlerin başında süreçler içerisinde insanın kendi doğasına ve dolayısıyla da doğal çevresine yabancılaşmış olmasının geldiği düşünülmektedir. Çevre sorunlarının bir sorunsal haline gelişi ile birlikte, insanlık doğal çevreyi koruma yönünde bir takım çabalar sergilemeye başlamıştır. Ancak; koruma konusunda bugüne kadar yapılanların yeteri kadar başarılı olamadıkları açıktır. Gerçekleştirilmek istenen koruma eylemlerinin başarılı olabilmesi ise, öncelikle düşün alanında ve sosyal alanda yeni bir yaklaşım tarzının doğması ile mümkün olabilecektir. Dünyada sergilenen çevre akımları ve koruma politikalarının benzerleri farklı dinamikler içerisinde ülkemizde de görülmüştür. Bu bağlamda çalışmada Dünya genelinde ve Türkiye'de ortaya konulan çevre koruma politika ve uygulamalarına yer verilmiştir. Ülkemizdeki çevre koruma politikalarının incelenmesi sürecinde içerisinde oldukça iddialı bir koruma söylemi ile oluşturulan Özel Çevre Koruma Kurumu'nun uygulamalarının araştırılmasının önemi ortaya çıkmıştır. İzleyen bölümlerde ÖÇKKB ve diğer çevre konusundan sorumlu kurumların birbirleri ile olan ilişkileri ve bakış açıları araştırılmıştır. Bu bağlamda, çalışma yedi ana bölümden oluşturularak, ilk bölümde çalışmaya giriş yapılarak, amaç ve yöntem aktarılmıştır. Bu bölümü izleyen ikinci ve üçüncü bölümlerde ise, çalışmanın kuramsal altyapısı doğal çevre-insan ilişkisinin ve koruma olgusunun ortaya çıkışı bağlanımda dünya genelinde ele alınarak incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, ülkemiz ölçeğine inilerek, Türkiye'de ortaya konulan çevre koruma politika ve çalışmaları araştırılmıştır. Türkiye'deki uygulamaların araştırılmasının ardından ise, beşinci bölümde ÖzelIll Çevre Koruma Kurumu'nun misyonunu ne ölçüde yerine getirebildiği konusu ele alınmıştır. Çalışmanın altıncı bölümü ise, ülkemizde çevre koruma konusunda söz sahibi olan kurumların söylemleri ve görüşlerine yer verilmesi suretiyle oluşturulmuştur. Son olarak, çalışma tüm sürecin değerlendirildiği sonuç bölümü ile tamamlanmışta.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Enviromental problems evalueted by the existing dimensions are becoming day after day more treated discussion The main reason ofis the fact that the human being has become a foreigner firstly of its own nature and secondly of the naturel environment around itself. Together with the inceasing environment problem day after day, humanity started to apply some operations toward envirmmental conservation. One thing is clear; conservation cases evalueted up today have not been enough good (at desired level). The type of conservation operations desired to be put into practise can be realised only by the a new approach involving social & mental field. Certain enviromant approches & conservation politics seen all over the world, have been applied into certain dynamics in our country too. At this point the treating of the environmental conservation politics & applications is treated as the main purpose of this study. Evaluating environmental conservation politics in our country, the approach of“Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı”(OÇKKB) applications has already gain a disputed position. In the follwing sections are treated the OÇKBB and other responsible institutions, the relations between and their views. The study is made of seven sections; in the first section take place an introductory, the main study goals and the methods used during it. In the second and third section is treated the study's theoritical base; the evaluation all over the world of the human-environment relationship and the birth of the conservation approach.Whereas the fourth section is made up the environmental conservation politics and studies applied in our country, Turkey. After treating the Turkey applications, in the fifth part of thesis, take place the mission of ÖÇKKB and the application range it has found. The sixth part is made up totally of approaches and views of govermental and nongovermental institutions which do have the responsability of the conservation of the environment. At last in the seventh part is treated the evaluation of all this process.