Manavkuyu-Salhane (İzmir) yöresinde zemin sıvılaşmasının incelenmesi
Investigation of soil liquefaction in Manavkuyu-Salhane (Izmir) area
- Tez No: 138814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir ili Bornova ilçesi Manavkuyu-Salhane semtleri arasında kalan bölgenin zemin sıvılaşma potansiyeli araştırılmıştır. Suya doygun zeminin geçici olarak dayanımını kaybetmesi ve bir sıvı gibi davranması olayına“sıvılaşma”denir. Çalışma alanının sıvılaşma potansiyelini belirleyebilmek için; alam temsil eden 29 adet zemin sondajının verileri değerlendirilmiş, (Seed ve diğ. 1983'e) SPT kriterlerine göre sıvılaşma potansiyeli araştırılmıştır. Bu veriler kullanılarak çalışma alanının“Sıvılaşma Potansiyeli Zonlama Haritası”oluşturulmuştur. Yerleşim alanlarının belirlenmesinde, sıvılaşma koşullarının oluştuğu zemin türlerini, özelliklerini ve bunların oluşturduğu hasarları saptayarak önlem almak kaçınılmazdır. Ülkemizde son yıllara kadar zemin sıvılaşması hep gözardı edilmiştir. Bölgenin I. Derece deprem kuşağında olması, sıvılaşma alanlarının belirlenmesi, yerleşim yerlerinin bu alanlara göre seçilmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yerleşimi tamamlanmış bölgede; bir sıvılaşma esnasında oluşacak tehlikenin belirlenmesi açısından bu tür çalışmaların yapılması çok önemlidir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Soil liquefaction potential of the Manavkuyu-Salhane area (Bornova/İzmir) determined in this thesis. A process by which water-saturated sediment temporarily loses strength and acts as a fluid. 29 borehole data analysed to determine liquefaction potential of the study area by using SPT-Criteria Method (Seed et al, 1983). By using the data,“Liquefaction Potential Zonning Map”was prepared. To determine new settlement areas; soil liquefaction potential must be known by using soil type, soil index properties and hazardous effects of soils. Soil liquefaction analysis were ignored in Turkey till today. Study area is located in the First Degree Earthquake Hazard Zone so, getting information about sites which have soil liquefaction potential are important to settle down on them. Also, analysing the site which are already settled now, is important to know its risk of the liquefaction during on earthquake. VI