Eşdeğer lineer ve efektif gerilme tabanlı doğrusal olmayan zemin tepkisi analiz yöntemlerinin İzmir'de alüvyonel bir zemin profil özelinde karşılaştırılması
A comparison of equivalent linear and effective stress based nonlinear ground response analysis methods considering an alluvial soil profile in Izmir
  1. Tez No: 827364
  2. Yazar: ETKA DOKUZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sahaya özel zemin davranış analizleri, TBDY-2018'e göre ZF yerel zemin sınıfına giren zeminlerin yüzeyindeki tepki spektrumunu elde etmek için yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, İzmir ili, Bayraklı ilçesi Manavkuyu Mahallesine ait bir sondaj lokasyonunda eşdeğer doğrusal ve efektif gerilme tabanlı doğrusal olmayan zemin tepkisi analizleri yapılmıştır. Bu analizler hem DD-1 hem de DD-2 deprem seviyeleri için ayrı ayrı yapılmıştır. Pik yer ivmesinin etkisi de değerlendirilerek kayma birim deformasyonları ve yüzey tepki spektrumları baz alınarak doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Site-specific soil response analyses are performed to determine surface response spectra of soils that are classified as“ZF”, according to TBDY-2018, Turkish Building Earthquake Code. Within the scope of this study, equivalent linear and effective stress-based non-linear ground response analyses were carried out considering a soil investigation performed at Manavkuyu District, Bayraklı, İzmir. The analyses were individually performed both for DD-1 and DD-2 earthquake levels. Taking the effect of peak ground acceleration into consideration, results obtained by linear and nonlinear analyses were comparatively interpreted considering shear strains and surface response spectra.