Simulation and dynamic mathematical modeling of stabilization ponds for wastewater treatment
Atık su stabilizasyon havuzlarının dinamik davranışının matematiksel modellenmesi ve simülasyonu
- Tez No: 138823
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Fakültatif stabilizasyon havuzlarının çıkış suyu kalitesini saptayabilmek amacıyla, dinamik bir matematiksel model geliştirilmiştir. Model hazırlanırken geçmişteki çalışmaların ışığında, yeni parametreler eklenip-çıkartılarak, yapılan kabuller irdelenerek ekolojik, hidrolik ve biyokimyasal anlamda gerçeğe uygun ve sistem davranışını derinlemesine inceleyen bir çalışma ortaya konması hedeflenmiştir.Havuz boyunca su kalitesindeki değişimin yanı sıra sediment-su sütunu ve su sütunu-atmosfer ilişkileri ile fakültatif havuzlara özgü, oksijen derişiminin değişimine bağlı tabakalaşmayı doğru biçimde yansıtabilmek amacıyla yatay eksende akış ve dispersiyon, düşey eksende ise difüzyon mekanizmalarını dikkate alan iki boyutlu bir hidrolik model kullanılmıştır. Elde edilen diferansiyel denklemler sistemi sonlu farklar yöntemi kullanılarak nümerik yöntemlerle çözülmüş, model İzmir'in Selçuk ilçesinin atıksularının arıtımında kullanılan bir stabilizasyon havuzundan elde edilen verilere dayanarak kalibre ve test edilmiştir. Modellerde dikkate alınan parametreler KOI, NH4-N, NO3-N, PO4- P, çözünmüş oksijen, alg ve heterotrofik bakteri biyokütlesidir. Geliştirilen model yeni tesislerin tasarımında ve mevcut tesislerin çıkış suyu kalitesinin iyileştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A dynamic mathematical model was developed to predict the effluent quality of facultative waste stabilization ponds. For a sound representation of sediment - water column, water column-atmosphere interactions and stratification due to variations in dissolved oxygen concentration, a two dimensional hydraulic model was employed considering dispersed flow and diffusion in horizontal and vertical directions, respectively. The resulting partial differential equation system was solved using finite difference methods and matrix manipulation techniques. The model has been calibrated and evaluated on the basis of collected data from a full- scale facultative stabilization pond in Selçuk, Izmir. Parameters considered in the model were soluble COD, NH4-N, NO3-N, PO4-P, dissolved oxygen, algae and heterotrophic bacteria biomass. The model can be used in design of new facilities and for improving the effluent quality of existing ponds.