Thermal stresses in curved bars
Eğri barlardaki ısıl gerilmeler
- Tez No: 138824
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, çelik fiber takviyeli bir termoplastik kompozit barın termal gerilmelerinin belirlenmesidir. Bu deneysel çalışmada, ilk olarak çelik fiber takviyeli bir termoplastik kompozit disk üretildi. Daha sonra kompozit barın mekanik özellikleri Instron test makinesi ve strain-gauge'ler yardımı ile belirlenmiştir. Teğetsel yöndeki elastisite modülü içi boş olan disk'in bu boş kısmına uygun çaptaki katı bir malzemeye yapıştırılan strain- gauge' ler ile elde edilmiştir. Bununla beraber diğer mekanik özellikler yaklaşık olarak bulunmuştur. Son olarak, termal gerilme analizi sabit, lineer ve parabolik sıcaklık dağılımları altında analitik olarak hesaplanmıştır. Bu deneysel çalışmanın sonucunda, teğetsel gerilme bileşeninin (o>), radyal gerilme (ov) bileşeninden büyük olduğu ve bununla birlikte, teğetsel gerilme (o>) bileşeninin barın iç yüzeyinde çeki, radyal gerilme (o,) bileşeninin ise bann dış yüzeyinde bası gerilmesi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The purpose of this study is the determination of thermal stresses in a steel fiber reinforced thermoplastic composite curved bar. In this experimentally study, first of all a steel-fiber reinforced thermoplastic composite disc was produced. Then the mechanical properties of the composite bar are obtained by strain-gauges and Instron test machine. The modulus of elasticity in the tangential direction is measured by fitting a solid disc to the composite disc exactly by using strain-gauges. However other material properties are found approximately. Finally, thermal stresses are determined under uniform, linear and parabolic temperature distributions by using an analytic method. It is found that, the magnitude of tangential stress component (o>) is higher than that of at (ov). And also, tangential stress component (o